Євро-2012 в Україні: європейський футбольний чемпіонат чи світова ганьба?П’ять років тому, 18 квітня 2007-го, на сесії УЄФА в Кардиффі було прийнято рішення проводити чемпіонат Європи з футболу 2012 року в Україні та Польщі. Напевно всі ми пам’ятаємо, як разом з футбольною громадськістю нашої молодої держави раділи широкі маси населення – тим більше, авторитетні «лідери думок», включаючи перших осіб країни, переконливо запевняли, що разом з Євро-2012 в Україну прийдуть колосальні іноземні інвестиції, буде створено нові робочі місця, збудовано нові стадіони, готелі, аеропорти і, звісно, дороги європейського зразка, все це поліпшить умови мешкання та підніме матеріальний добробут наших громадян та, безумовно, наблизить Україну до Європи, стане незрівнянною складовою євроінтеграційної політики. Нині, коли до запланованого на 8 червня ц.р. старту UEFA EURO 2012™ Poland-Ukraine із п’яти років залишилося п’ять тижнів, уважний та об’єктивний оглядач може стверджувати одне: всі ці сподівання не справдились, гірше того – Євро-2012 в Україні загрожує стати не так довгоочікуваним святом спорту, як часом великої ганьби його організаторів, а заодно ще одним цвяхом у кришку вітчизняної економіки.

Насамперед, українська влада прорахувалася зі своєю дивовижною алогічною впевненістю, буцім «заграниця нам поможе» і в країну рікою потечуть кошти західних інвесторів. У київських «верхах» чи то ніяк не можуть зрозуміти, чи тихо ігнорують ту просту істину, що для цього вкрай недостатньо закликати «інвестиційний дощ» на міжнародних форумах і присягатись у вірності європейському вибору України: жоден тверезомислячий комерсант не робитиме капіталовкладення в інфраструктуру держави, яка є наскрізь корумпованою і однією з перших з кінця у світі за умовами для ведення бізнесу.

Таким чином, левову частку коштів у розвиток інфраструктури довелося вкладати державі. І це ще не найстрашніше: коли у 2010 році до влади прийшли «регіонали», виявилося, що замість п’яти років підготовки до Євро-2012 Україні відпущено лише два. Адже за роки правління президента Ющенка і прем’єр-міністра Тимошенко, попри всі красиві слова месії Майдану на кшталт: «Переконаний, що для української сторони, коли ми говоримо про Євро-2012, ми говоримо про євроінтеграцію України» [1], або: «Мішель Платіні і виконком УЄФА виконали, на мій погляд, блискучу, правильну, сучасну політику – інтегрувати через спорт всі країни Європи, йти із спортом на схід. Для нас це один із компонентів нашої інтеграції до Європи» [2], – «не словом, а ділом» для підготовки до всеєвропейського футбольного чемпіонату не було зроблено майже нічого. Залишається тільки здогадуватись, яка доля спіткала бюджетні кошти, освоєні на «євроінтеграцію через спорт» у цей період – чи не така ж сама, що й зібрані на «Лікарню майбутнього»...

За відсутності іноземних інвестицій і присутності в офіційних та неофіційних осіб, причетних до підготовки до Євро-2012, великого бажання й таланту всіляким чином освоювати на неї мільярди – сподіватися державі Україна залишилося на те, що на чемпіонат до нас завітає не менше мільйона іноземних туристів, які будуть жити в найдорожчих українських готелях, пересуватися нашим транспортом, відвідувати наші музеї і тим самим забезпечать держказні величезні грошові надходження.

Проте за п’ять тижнів до Євро стає очевидним, що й ці сподівання не мають нічого спільного з реальністю.

По-перше, в Україні не врахували психології пересічних футбольних фанатів. Ця публіка аж ніяк не звикла жити в готелях вартістю 400 євро за добу. Гірше того, не готові фани платити й ні на 25, ні навіть на 50 відсотків менше. Адже їх абсолютно не цікавить той комфорт, який пропонують за такі великі гроші. Їм сподобалось, наприклад, на мундіалі 2006 року в німецькому Дортмунді, де місцевий фермер здав під кемпінг для вболівальників своє поле біля аеропорту: за 20 євро поставив намет, випив пива – і на футбол.

По-друге, не подбали в Україні і про бажане та звичне для іноземних туристів забезпечення транспортом.

Євро-2012 в Україні: європейський футбольний чемпіонат чи світова ганьба?«Я розмовляв з одним харківським високопоставленим чиновником, і в мене склалося враження, що ми говоримо з ним не тільки різними мовами, а й про різні речі, – ділиться враженнями від нещодавніх відвідин України один німецький журналіст. – Я питаю його: скільки дешевих рейсів з Європи буде приймати ваш новий такий прикольний аеропорт? Він мені у відповідь: у нас чудовий новий термінал, ми будемо приймати літаки звідти і звідти. Я терпляче пояснюю: мені не цікава ваша нова будівля, я в ній жити не буду. Мене значно більше хвилюють лоукости (low-cost airline – бюджетна авіакомпанія, яка пропонує вкрай низьку плату за проїзд в обмін на відмову від більшості традиційних пасажирських послуг), якими переміщається по світу більшість народу. Де вони, ці рейси, у вас? Почім квитки і як мені їх замовити?» [3]

За відсутності дешевих авіарейсів (адже цитований німецький гість відповіді на свої запитання так і не отримав) не краща ситуація і з майбутнім перевезенням уболівальників потягами: за якихось шість тижнів до старту чемпіонату «Укрзалізниця» все ще не оприлюднила зарубіжній аудиторії розкладу руху поїздів на літо і не почала попередній продаж квитків. Тут уже не враховано психологію суто європейських футбольних фанатів: там, «у них» прийнято ретельно планувати свої витрати і купувати квитки заздалегідь, якщо ж такої можливості їм не надають – більшість без вагань відмовляється від поїздки [4].

По-третє, іноземних журналістів здивувала і спантеличила відсутність активної, наступальної реклами про футбольний чемпіонат, що відбудеться в Україні, в європейських країнах.

Вони стверджують, що «навіть серед журналістів 99 відсотків ніколи не мали ані найменшого уявлення про Харків чи Донецьк і не факт, що хтось зуміє відшукати їх на карті. Ви ж зовсім не подбали про те, щоб переконати людей приїхати в свою країну. Справді, якого дідька приїжджати-прилітати? Щоб викинути на вітер неабияку суму грошей, дуже істотну для звичайного громадянина будь-якої європейської країни? Чорт забирай, ви взагалі як уявляєте собі європейського фаната?» – запитує журналіст.

«А ви свої дурні рекламні ролики дивилися, хто їх там у вас клепав? Кому потрібні ці ваші церкви, прости Господи, і площі? Вболівальник приїжджає на турнір, щоб, перш за все, повболівати, потім смачно випити в компанії однодумців і так до нескінченності. Знайомство з країною перебування і її великою історією в списку пріоритетів фаната десь на 18-му місці. І вже точно поступається міркуванням економії сімейного бюджету, а також власного здоров'я і безпеки.

Нам, європейцям, потрібне ретельне переконання – вас так зустрінуть в Україні, що ви від’їжджати не захочете! І чітка інструкція, як цього домогтися. Або, страшно подумати, вам не потрібні всі ці іноземці, вас не цікавлять доходи від Євро, вам аби як-небудь його провести?! Тоді – немає слів».

До речі, 12 квітня чільник УЄФА Мішель Платіні, під час візиту до Львова на відкриття терміналу аеропорту, звинуватив «бандитів і шахраїв» у штучному завищенні цін на готельні номери в Україні перед Євро-2012.

«Дратує те, скільки сюди інвестовано, а людям доводиться говорити, що вони не можуть приїхати, тому що є бандити і шахраї, які хочуть заробити під час Євро купу грошей», – сказав Мішель Платіні. «Не можна міняти ціну на номер з 40 євро до 100, а потім до 500 отак просто, за один день, так не робиться», – додав глава УЄФА [3].

Звинувачення мсьє Платіні на адресу шахраїв та бандитів аж ніяк не виглядають голослівними. Представники готельного ринку, з якими спілкувався автор статті «Євро-2012: від жлобства до демпінгу і назад» Єгор Смирнов, підтверджують: ще взимку їх попередили «серйозні люди», щоб навіть не думали знижувати ціну на номери в приватному готелі за Києвом. «Наша звичайна клієнтура – це корпоративні клієнти, які проводять тут свої семінари, конференції та тренінги. Ми не зовсім знали, чого чекати від Євро-2012, але виробити власну політику завадили анонімні посередники, які то намагалися скупити у нас всі номери (але ми їм продали лише 40% місць), то обіцяли нам муки пекла, якщо ми почнемо демпінгувати. Однак уже минуло більше місяця, як тиск припинився. Ми виставили в міжнародні системи бронювання всі вільні номери на дати матчів. Але ажіотажу не спостерігаємо. На наш погляд, це викликано тим, що раніше номери були недоступні для бронювання. А західний турист не буде щотижня перевіряти, звільнився номер чи ні. Він або купить доступний варіант, або взагалі відмовиться від поїздки» [4].

Як повідомляють ЗМІ, через високі ціни на проїзд і готелі, а також погану репутацію в Європі, уболівальники відмовляються їхати на матчі Євро-2012, які будуть проходити в Україні. Дуже негативно до вищеназваних чинників ставляться в Німеччині, вихідці з якої, як було сказано, не готові викладати по 700 євро за авіаквиток або 400-500 євро за добу в готелі. У зв'язку з високими цінами і неготовністю тієї ж «Укрзалізниці» приймати європейців на належному рівні вболівальники масово продають свої квитки на матчі.

За словами народного депутата України Євгена Царькова, виконавча влада може привітати себе з провалом у підготовці до футбольного заходу і починати шукати кошти, які б закрили багатомільярдну діру в бюджеті, що утворилася через Євро-2012.

«Це черговий доказ непрофесійності органів влади, які займалися підготовкою до Євро-2012. Можна сказати, що вже через місяць з гаком нас чекає ганьба на всю Європу. Вбухати просто нечувану суму в підготовку і не забезпечити навіть нормального перебування іноземних гостей у країні – це, безумовно, ганьба», – заявив нардеп.

Євген Царьков зазначив також, що держбюджету було завдано непоправних збитків, які оцінюються в 12-13 млрд. доларів. «Всього держава витратила на Євро понад 18 мільярдів, 8 сподівалися відбити за рахунок податків. Одначе з тим, як до нас рвуться їхати ті ж німці, можна сміливо говорити, що збитки Україні становитимуть набагато більше 12 мільярдів», – вважає він.

За словами політика, через бажання олігархів нагріти руки за рахунок відкатів і завищеної вартості будівництва стадіонів, готелів і т.п. – Україну увігнали ще далі в боргову яму. «Влада лише посилила кризову ситуацію в країні, вирвавши з бюджету такі колосальні суми. Ми вже говорили, що ці кошти могли бути використані для підняття вітчизняної економіки, виплати боргів із зарплати, відродження сільського господарства, підвищення соціального забезпечення. На жаль, влада Компартію слухати не побажала і пустила на вітер такі потрібні для країни кошти», – резюмував парламентарій [5].

До речі, на думку фахівців, загальні витрати Україні та Польщі на Євро-2012 стануть рекордними за всю історію проведення футбольних чемпіонатів. Чемпіонат Європи 2012 року коштуватиме в 40 разів більше, ніж Євро-2008, проведений спільно Австрією та Швейцарією, і в 7-8 разів дорожче за Євро-2004, що відбувся в Португалії.

Футбольний чемпіонат Євро-2008, що пройшов в Австрії та Швейцарії, керівництво УЄФА визнало «в цілому успішним». В тому році Австрію і Швейцарію відвідали близько мільйона футбольних фанатів, а країни отримали близько 500 мільйонів євро – при тому, що вклали в його проведення вдвічі більше.

Португалія, витративши на підготовку чемпіонату майже 5 мільярдів євро, отримала від 1 мільйона уболівальників і туристів «чистими» лише близько 400 мільйонів євро.

Олімпіада 2004 року коштувала Греції 11 мільярдів євро, а принесла доходів тільки 2000000000. Деякі оглядачі вважають, що саме з олімпійських витрат і почалися бюджетні та боргові проблеми країни [3].

І нічого, крім подиву та скепсису, не викликають слова віце-прем’єр-міністра України Бориса Колєсникова: «Усі прямі витрати України на Євро становлять трохи більше 700 мільйонів доларів. Два стадіони – у Києві та Львові – це і є всі прямі витрати. Україна витратила на всі аеропорти, дороги, швидкісні потяги та стадіони загалом 4 мільярди 200 мільйонів доларів. Але все інше – інвестиції приватних осіб, наприклад, в готелі» [6].

Мабуть, давно вже час звикнути, що члени уряду України перебувають у якійсь окремій, суто своїй, загадково-фантастичній реальності.

Натомість за нашими спостереженнями – підготовка до Євро-2012 в Україні таки дійсно велась і ведеться не для того, щоб подарувати жителям і гостям країни свято футболу, не для футболістів, тренерів і вболівальників, а для бандитів і шахраїв, яких виявив мсьє Платіні, а також чиновників та їхніх бізнес-фаворитів. Імовірно, у найвищих ешелонах української влади вважають, що саме це дуже по-європейськи і повністю відповідає курсу на євроінтеграцію...

Але ж цілком зрозуміло, що надання права проведення європейського чемпіонату з футболу країнам постсоціалістичного табору, якими є Польща та Україна, аж ніяк не зумовлене високим рівнем футбольної інфраструктури в цих країнах і значними досягненнями в цьому виді спорту в останні роки. Так чи інакше, в цьому є і політичний підтекст: ще більше прив’язати Польщу до спільного європейського дому та «віддалити Україну від радянського минулого». Слабо віриться в те, що Польща та Україна за право прийняття чемпіонату перемогли Італію за критеріями кращої готовності щодо прийняття такого форуму, яким є чемпіонат Європи. Це свого роду аванс старої Європи для країн, які прагнуть стати рівними серед рівних. Україна свій аванс, схоже, змарнувала.

Щоправда, нинішні заяви високопоставлених посадовців країн Євросоюзу – Німеччини, Австрії, Бельгії, Нідерландів та ін. – про бойкот Євро-2012 в Україні пов’язані не з її бездарною підготовкою до чемпіонату, а з перебуванням лідера української опозиції Юлії Тимошенко в місцях позбавлення волі і заявою цієї громадянки про побиття, нібито вчинене персоналом колонії. При цьому, як свідчить новітня історія, такий метод політичного тиску як бойкот спортивних змагань у тій чи іншій країні зазвичай не приносить очікуваного результату.

А ось той факт, що матчі чемпіонату Європи з футболу, які пройдуть в Україні, бойкотують зарубіжні футбольні фанати, дозволяє стверджувати: не справою Тимошенко, але використанням статусу господаря Євро-2012 у матеріальних інтересах купки зацікавлених осіб Україні справді гарантовано велику ганьбу на весь світ.
Олександр НЕКРОТ


[1] http://www.msms.gov.ua/sport/control/uk/publish/article;jsessionid=3754E05C60A137DB86BF053FEC8B240B?art_id=93249&cat_id=93462
[2] http://ukraine2012.gov.ua/comments/26551/
[3] Див.: http://rusmir.in.ua/eko/2288-so-shhitom-ili-na-shhite-evro-2012.html
[4] Див.: http://versii.com/news/254157/
[5] http://www.tsarkov.org/index.php?subaction=showfull&id=1335262570&archive=&start_from=&ucat=&
[6] http://kievbiznes.com.ua/news/3569/vse-pryamyie-rashodyi-ukraynyi-na-evro-sostavlyayut-nemnohym-bolee-700-myllyonov-dollarov

Друкувати
Г-н Хабіб
Група: Гості 11 марта 2014 16:19
1


Ви ділова людина або жінка? Ви знаходитесь в фінансової плутанини або вам потрібно коштів, щоб почати свій власний бізнес? Кредити потрібно платити свій борг або сплатити рахунки або почати хороший бізнес? Чи є у вас низький рахунок кредиту, і ви знайдете його важко отримати Capital кредит від місцевих банків / інших фінансових інститутів? Вам потрібно кредиту або фінансування за будь-якої причини, таких як:

(А) Персональний кредит, розширення бізнесу,
(Б) Бізнес Запуск, Освіта,
(В) Консолідація заборгованості,
(Г) Жорсткий Кредити Гроші,

  Ми пропонуємо кредит за низькою відсотковою ставкою 2% і забезпечених, а не застави, ми пропонуємо споживчі кредити, позики консолідації заборгованості, венчурний капітал капітал, бізнес-кредит, освітній кредит, іпотеку або кредит за будь-якої причини. "Тим не менш, наш метод дозволяє визначити суму кредиту, необхідну, а тривалість ви можете собі це дозволити, дає вам реальний шанс отримати кошти потрібно Зв'яжіться з нами для отримання додаткової інформації по електронній пошті: habibsmithloans01@outlook.com
Найбільш популярні матеріали