Мінфін: уряд не зможе зупинити рішення іноземців про продаж держбанків
Міністерство фінансів пропонує змінити систему обрання наглядових рад державних банків.


Відповідний законопроект був винесений на розгляд урядового комітету під головуванням першого віце-прем’єра Степана Кубіва 17 травня, повідомляє finbalance.

У пояснювальній записці Мінфін вказав, що разом з МВФ, Світовим банком та ЄБРР працює над реформування державного банківського сектору. Тому вирішено привести механізм управління держбанками до «найкращих міжнародних стандартів» шляхом створення ізольованої від політичних впливів системи управління. Такий механізм запропоновано реалізувати через створення незалежних від уряду наглядових рад.

Законопроектом пропонується, що наглядова рада держбанків буде складатися з семи осіб. По одній людині буде пропонувати президент та Кабмін, а п’ятеро членів наглядради будуть незалежними. Для відбору незалежних членів буде створена комісія – по три людини від президента та Кабміна. Самих претендентів на конкурс буде відбирати компанія, яка повинна мати мінімум десятирічний досвід з добору керівного складу провідних світових банків.

Члени наглядових рад будуть виконувати свої функції на платній основі. Про вимоги до незалежних кандидатів - див. нижче фрагмент з документу.

В експертному висновку (весь документ) до проекту Мінфіна вказано, що перебудова моделі управління держбанками може призвести до втрати державою контролю над ними, а права держави як власника банків будуть меншими, ніж у власника приватної фінустанови.

Запропонований Мінфіном документ передбачає, що головою наглядової ради може бути тільки незалежний представник.

Експерти наводять приклад, що за запропонованою Мінфіном схемою незалежні члени наглядової ради можуть самостійно проголосувати про відчуження акцій державного банку. І цьому рішенню не зможуть завадити загальні збори акціонерів в особі уряду.

Крім того, незалежні члени ради зможуть самостійно, без представників уряду та президента, ухвалювати рішення. Незалежні члени ради можуть утворювати та очолювати комітети з аудиту та з питань призначення собі винагороди.

Експерти застерігають, що претендентів до наглядової ради держбанку, де 100% акцій належить державі, буде відбирати зарубіжна компанія. А запропоновані критерії до претендентів не дозволяють більшості українських фахівців фінансового сектору претендувати на цю посаду. Тому найбільші шанси будуть мати іноземці.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали