Українці скуповують житло за кредитні ресурсиБанки, що надають іпотечне кредитування на покупку житла, очікують протягом року зростання середньомісячних обсягів іпотеки на рівні 10%, говориться в опитуванні Національного банку України.

Банки-респонденти в цілому очікують подальшого зростання обсягів житлового кредитування. 13 банків (з 24 опитаних) прогнозували, що в наступні 12 місяців середньомісячні обсяги іпотеки будуть рости більш ніж на 10%.

У той же час, відзначають в НБУ, існуючі обсяги іпотеки не можуть вплинути на ринок житлової нерухомості. Обсяги кредитування за підсумками першого кварталу 2018 року зросли в 3,9 рази і склали 565 млн грн, однак видача менше 3 тис. кредитів на рік не може вплинути на ринок: тільки в Києві на вторинному ринку житла щорічно більш 30 тис. договорів купівлі -продажу.

Згідно з опитуванням, у 2017 році і в першому кварталі 2018 покупка житла на вторинному ринку переважала за кількістю договорів та обсягом кредитування. У той же час поступово зростають обсяги і кількість кредитів, виданих в рамках партнерських програм банків із забудовниками.

На думку банків, основною перешкодою для відновлення іпотеки на житло є дефіцит платоспроможних позичальників з офіційно підтвердженими доходами. Так, в I кварталі 2018 середньозважений показник Debt service-to-income (DSTI, співвідношення вартості виплат по кредиту до доходів позичальника) склав 45%, що на 3 процентні пункти менше, ніж роком раніше. У той же час, 18% обсягу наданих кредитів припадає на позичальників, які будуть витрачати на обслуговування боргу понад 70% доходу.

Нове кредитування зосереджено в основному в державних банках, а більшість великих банків з іноземним капіталом, які до кризи працювали в сегменті іпотеки, до сих пір не повернулися до цього виду діяльності.

За даними НБУ, новими гравцями на ринок іпотеки є невеликі або середні банки з українським капіталом, які співпрацюють із забудовниками.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали