В НБУ назвали системно-важливі банкиНаціональний банк України відповідно до оновленої методології збільшив число системно-важливих банків (СВБ) до 14, тоді як з 2016 року їх число залишалося незмінним - три: державні ПриватБанк, Ощадбанк і Укрексімбанк, йдеться в повідомленні регулятора в понеділок.

У розширений перелік СВБ увійшли також державний Укргазбанк і приватні Альфа-Банк з приєднаними Укрсоцбанком, Райффайзен банк Аваль, ПУМБ, Укрсиббанк, підконтрольні Сергію Тігіпку ТАСкомбанк і Універсал банк, Кредобанк, ОТП банк і "Південний".

Нацбанк нагадує, що СВБ - банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може привести до появи системних ризиків, а отримання цього статусу накладає на банки додаткове навантаження: вони повинні виконувати окремі підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності.

Зокрема, НБУ для СВБ України з 1 січня 2020 року встановив спеціальні значення нормативу миттєвої ліквідності - не менше 30% поточних зобов'язань (для решти банків - 20%) і нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента - не більше 20% регулятивного капіталу (для інших банків - 25%).

Крім того, починаючи з 2021 року системні банки зобов'язані забезпечити формування буфера системної важливості розміром до 2% суми активів і позабалансових зобов'язань, зважених на коефіцієнт кредитного ризику, в залежності від ступеня системної важливості таких фінустанов на додаток до основного капіталу (його норматив достатності зараз - 7%).

НБУ уточнює, що буфер системної важливості повинен становити 1% для Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банку, Укрсоцбанку, ПУМБ, УкрСиббанку, ТАСкомбанку, Універсал Банку, ОТП Банк, "Південного" і Кредобанка.

Для Укрексімбанку та Укргазбанку цей буфер встановлений на рівні 1,5%, а для найбільших на ринку ПриватБанку та Ощадбанку - 2%.

Крім того ці банки повинні будуть розробити план відновлення діяльності відповідно до вимог НБУ, який буде сприяти швидкій стабілізації роботи цих установ в умовах кризи, вказує регулятор.

У разі втрати статусу системної важливості, банк повинен дотримуватися вищевказаних вимог протягом ще 12 місяців.

"У той же час цей статус жодним чином не гарантує банкам особливих умов підтримки ліквідності в періоди стресу: вона надаватиметься на загальних для всієї системи умовах. Також системно важливі банки (крім державних) не можуть і не повинні розраховувати на отримання коштів від уряду з метою капіталізації", - підкреслює НБУ.

Він уточнює, що перелік банків затверджений рішенням правління Нацбанку від 27 червня №438-рш "Про визначення системно важливих банків", яке вступило в силу з 1 липня 2019 року.

Останній раз НБУ змінював число СВБ в лютому 2016 року, скоротивши тоді перелік з семи до трьох.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали