Як рентна плата за користування надрами сприятиме наповненню місцевих бюджетівВ умовах поглиблення процесів децентралізації влади та формування об’єднаних територіальних громад вирішального значення набуває проблема розширення реальної податкової бази наповнення місцевих бюджетів, в першу чергу бюджетів місцевого самоврядування. Світова практика показує, що ефективним методом зміцнення фінансової самодостатності громад виступає рентна плата за користування надрами для видобутку корисних копалин.

В Україні система податкового регулювання користування надрами для видобутку корисних копалин за останні десять років зазнала численних змін як в частині диверсифікації податкових інструментів, так і в частині визначення податкової бази. Основним податковим інструментом регулювання процесів користування надрами виступає рентна плата за видобуток природного газу, нафти, газового конденсату, надр загальнодержавного значення, бурштину.

В останні роки спостерігаються позитивні тенденції стосовно збільшення частки рентної плати за користування надрами для видобутку корисних копалин, яка надходить до місцевих бюджетів. Якщо у 2015-2017 роках частка даного платежу, яка надходила до місцевих бюджетах, в структурі загальних надходжень мінерально-сировинної ренти до Зведеного бюджету України коливалася в інтервалі 2,5-2,7%, то у 2018 році вона склала 7,5% (3,2 млрд. грн.) (рис. 1). Зростання надходжень рентної плати за користування надрами до місцевих бюджетів пов’язано з тим, що з січня 2018 року 5% рентної плати за видобуток вуглеводнів направляється до місцевих бюджетів.

Як рентна плата за користування надрами сприятиме наповненню місцевих бюджетів


Рис. 1. Надходження рентної плати за користування надрами до місцевих бюджетів*

* розраховано за даними Міністерства фінансів України та Державної казначейської служби України

Значні перспективи щодо суттєвого збільшення надходжень рентної плати за користування надрами до місцевих бюджетів пов’язуються з легалізацією видобутку бурштину. Нещодавно Президент України Володимир Зеленський доручив Дмитру Разумкову та Давиду Арахамії внести до парламенту і прийняти закон про легалізацію видобутку бурштину.

Нагадаємо, що з 2016 року введена рентна плата за користування надрами для видобутку бурштину, але внаслідок відсутності механізмів забезпечення легального видобутку даного мінерального ресурсу органічного походження ефективність названого фіскального інструменту є низькою, що не дозволяє належним чином забезпечувати взаємозв’язок між обсягами реального видобутку бурштину та надходженнями до місцевих бюджетів.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру


Друкувати
Найбільш популярні матеріали