У Держбюджеті 2020 реального зростання доходів не передбачається: спадок старої владиУряд України представить на розгляд Верховної Ради проект Державного бюджету України на 2020 рік 20 вересня. Як і передбачалося ніяких проривних змін у головному кошторисі країни не передбачено. Новий Уряд України не може моментально позбутися тієї спадщини, яку він отримав від своїх попередників, зокрема в частині розширення податкової бази наповнення як державного, так і місцевих бюджетів.

Проект Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» передбачає зростання доходної та видаткової частини на 5,2% та збільшення граничного розміру бюджетного дефіциту на 5,8% при прогнозі зростання реального ВВП на 3,3%. Планується, що доходи та видатки державного бюджету у 2020 році складуть 1079,5 млрд. грн. та 1170 млрд. грн. У 2019 році вони становили 1026,1 млрд. грн. та 1112,1 млрд. грн. відповідно.

Незважаючи на номінальний ріст доходів основного фінансового фонду держави, реального збільшення надходжень поки не передбачається. Якщо фактичні та заплановані доходи держбюджету за період 2013-2020 років привести у порівняних цінах 2013 року, що висхідної тенденції не спостерігається. Визначення доходів держбюджету у порівняних цінах 2013 року здійснювалося шляхом ділення фактичних чи запланованих надходжень на кумулятивний індекс цін виробників, що дало можливість усунути вплив інфляційно-девальваційних процесів (рис. 1).

Як і в попередні роки найбільшу питому вагу в структурі доходів держбюджету займають акцизний податок та податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів, що свідчить про те, що наша країна продовжує завозити додану вартість, яка створюється економіками інших країн, зберігаючи при цьому значні обсяги непродуктивного імпорту.

У Держбюджеті 2020 реального зростання доходів не передбачається: спадок старої влади

Рис. 1. Доходи Державного бюджету України у 2013-2020 роках*

*розраховано за даними Державної казначейської служби України та додатків Проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»

Переломним моментом в частині забезпечення реального збільшення доходів держбюджету та місцевих бюджетів, що дасть можливість підвищити результативність реалізації соціально та екологічно значимих для розвитку суспільства проектів, стане детінізація і демонополізація національної економіки, а для цього потрібен час.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру


Друкувати
Найбільш популярні матеріали