Ціни на метали продовжать зниження в 2020 роціВсесвітній банк переглянув прогнози цін сировинних товарів в бік зниження на тлі уповільнення темпів зростання світової економіки і надлишку пропозиції.

Про це повідомляється в звіті "Перспективи товарно-сировинних ринків".

Очікується, що за різким зниженням цін на енергоресурси і метали в 2019 році піде їх подальше падіння в наступному році зважаючи на прогнозоване погіршення динаміки зростання світової економіки, яке потягне за собою скорочення попиту.

"Для експортерів зниження попиту на сировинні товари - це проблема, а для імпортерів - можливість. У міру того, як і ті, і інші перемикаються з одних видів сировини на інші через коливання цін і технічний прогрес, особливої важливості набуває виробництво і споживання цих ресурсів екологічно стійким чином", - зазначила віце-президент групи СБ з питань справедливого росту, фінансів та інститутів Джейла Пазарбашиоглу.

За прогнозом СБ, нафта в середньому буде коштувати $ 60 за барель в цьому році і $ 58 за барель в 2020 році. У квітні оцінки становили відповідно $ 66 і $ 65 за барель.

"Відображаючи уповільнення темпів зростання світової економіки, споживання нафти буде тепер, як очікується, зростатиме набагато повільніше і в майбутньому році підвищиться лише незначно. З точки зору прогнозів цін на нафту найбільш серйозним фактором ризику є більш різке в порівнянні з очікуваннями просідання світової економіки ", - говориться в документі.

У більш широкому плані ціни на енергоносії - з урахуванням природного газу і вугілля - в 2019 році будуть, як очікується, в середньому майже на 15% нижче торішнього рівня і продовжать скорочуватися в 2020 році.

"Ціни на метали, за прогнозами, впадуть на 5% в цьому році і продовжать зниження в майбутньому році, оскільки скорочення глобального попиту сильно впливає на ринок. Котирування дорогоцінних металів продемонстрували в цьому році різке зростання, і, як очікується, в 2020 році позитивна динаміка збережеться - це стане реакцією на посилення невизначеності в світі і стимулюючу грошово-кредитну політику", - зазначає СБ.

Сільськогосподарська продукція, за прогнозами аналітиків банку, в цьому році подешевшає, але ціни стабілізуються в 2020 році. Подолання напруженості в торговельних відносинах могло б стимулювати зростання цін на деякі сільгосптовари, наприклад, на соя-боби і зернові, а зниження вартості енергоносіїв сприяло б скороченню витрат на паливо і цін на добрива, внаслідок чого подешевшали б енергоємні сільськогосподарські культури, зокрема, олійні.

У доповіді СБ також аналізуються фактори, що стимулюють споживачів замінювати один вид сировини іншим, наприклад, вугілля - природним газом, а пластмасу - папером. Рушійними силами такого заміщення є технічний прогрес і зміни цін на сировину. Цей феномен наочно ілюструє, якими ризиками для перспектив довгострокового зростання економіки чревата надмірна залежність деяких країн від експорту обмеженої групи сировинних товарів.

"Залежність від експорту обмеженого набору сировинних товарів веде до уразливості країн, що розвиваються - експортерів сировини, оскільки різке зростання попиту і підвищення цін здатні стимулювати впровадження інновацій і заміну одних видів сировини іншими", - пояснив директор групи вивчення перспектив економічного розвитку СБ Айхан Косі.

Спеціальний розділ звіту СБ присвячений наслідкам атак 14 вересня на об'єкти нафтової промисловості в Саудівській Аравії. За історичними мірками реакція ринку виявилася короткочасною, так як обсяги виробництва вдалося швидко відновити, диверсифікація джерел постачання нафти, включаючи сланцеву нафту, постійно розширюється, а попит слабшає. Однак ці події нагадали про те, що світовий ринок нафти як і раніше вкрай залежний від декількох уразливих до збоїв "вузьких місць" в області інфраструктури та перевезень.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали