Європейський союз, Китай та Росія виступили проти розрахунків у доларахПрезидент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, який скоро покине свій пост, називає абсурдом те, що Європа використовує зелену банкноту в 80% розрахунків за енергетичний імпорт. Лідер Китаю Сі Цзіньпін виступив проти економічної «гегемонії». Президент Росії Путін щосили намагається скоротити роль американського долара в міжнародній торгівлі.

На американську валюту припадає 90% міжнародних трансакцій. Дві третини міжнародних боргів були видані в ній. Майже вся міжнародна торгівля нафтою оцінюється в доларах. Звідси і розмови про «нафтодолари». Ця повсюдність змушує країни стежити за коливаннями вартості американської валюти і прив'язувати свої економіки до рішень у Вашингтоні. Як зазначив Юнкер, для країн Європи буде виправданим перейти на оплату своїх енергетичних потреб в євро, позбувшись від долара. Але є і країни, які опинилися на невигідній площині американської політики.

В чому проблема? Санкції. Важіль впливу США криється в тому, що їх банки і валюта грають центральну роль в світовій економіці. Будь-яка країна, компанія або банк, яка порушує санкції, може зіткнутися з блокуванням своїх активів в США або втратити здатність перераховувати гроші на рахунки в американських банках. Хвиля такого покарання змусила Росію якомога швидше почати так звану «дедоларизацію». А європейські лідери почали роботу над платіжною системою, яка дозволить компаніям вести бізнес з Іраном без перешкод. Хоча прогрес в цьому напрямку дуже повільний.

Дослідження Банку міжнародних розрахунків показує, що частка валютних торгів у доларі з 2016 року дещо зросла до 88%. Частка євро в 2019-м збільшилася на один відсоток до 32%. Валюти країн, що розвиваються отримали 3,5 бала і піднялися до 24,5% в основному за рахунок японської ієни. В цей час на китайський юань припадає 4%, як і в 2016 році. Частка валютних резервів в доларі (близько 62%) залишалася незмінною протягом минулого десятиліття. В цей час, використання долара в глобальних розрахунках зросло за цей період.

Чому так важко позбутися долара? Занадто багато клопоту. Перехід на євро, юань або рубль означає, що доведеться зіткнутися з труднощами пошуків банків, які будуть займатися такими справами. Привабливість євро як валюти для підтримки торгівлі та інвестицій не дуже посилилася після кризи суверенного боргу в 2010 році і використання Європейським центральним банком негативних процентних ставок. Валюти країн, які розвиваються, занадто дрібні і хиткі. Тому їх використання може лише зробити міжнародну торгівлю дорожчою. Перший рік спроб Росії відмовитися від долара вказує на іншу небезпеку: в період зміцнення долара країна втратила потенційну прибутковість своїх валютних резервів на 7,7 мільярда доларів.

Чому ж Росія продовжує цей курс? «Ми не відмовляємося від долара, це він відмовляється від нас», - сказав Путін в 2018 році. Послідовні раунди введення санкцій США проти Росії за агресію проти України, за втручання в американські вибори і загроза введення нових каральних заходів дали Росії хорошу причину спробувати відвести свою економіку якнайдалі, щоб Вашингтон не міг до неї дотягнутися. У минулому році Центральний банк РФ продав 100 мільярдів резервів в доларі і замінив їх євро і юанем. Євро ось-ось випередить долар в російській торгівлі з ЄС і Китаєм.

За матеріалами: Bloomberg


Друкувати
Найбільш популярні матеріали