Зростання споживчих цін у січні 2020 року уповільнилося до 3,2%Минулорічне зміцнення гривні вплинуло на споживчі ціни і зумовило уповільнення інфляції у січні 2020 року до 3,2%. Про це йдеться у коментарі Нацбанка.

Завдяки зміцненню гривні ціни на деякі непродовольчі товари — одяг, взуття, автомобілі та техніку — знизилися на 5-12%. Однак трохи збільшилися на меблі, квіти, посуд, медикаменти та побутову хімію.

Також сповільнилося зростання цін на чай, макарони, рибу та морепродукти. Загалом ріст цін на продукти харчування з високим рівнем обробки сповільнився до 4,6% рік до року.

Збільшення витрат бізнесу на оплату праці вплинуло на зниження темпів зростання вартості послуг на рівні 11,5% р/р.

Водночас високими темпами зростала вартість освіти, телебачення, медичних послуг та мобільного зв’язку. Крім того, прискорилося здорожчення ритуальних, нотаріальних та фінансових послуг, а також послуг готелів.

Зміцнення гривні вплинуло і на прискорення зростання вартості оренди житла, туристичних послуг, інтернету тощо.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування знизилися до 1,1% р/р. А курс гривні, що зміцнилася, позначився на зниженні цін на фрукти.

Алкоголь та тютюнові дорожчали повільніше. Загалом зростання цін на адміністративно регульовані товари та послуги знизилося до 8% р/р. Падіння цін на паливо сповільнилося до 6,1% р/р.

Прогнози по інфляції

Ще в травні в НБУ прогнозували, що до кінця 2019 року рівень інфляції складе 6,3%, а таргет в 5 % +/-1 п. п. стане досяжним лише до кінця 2020 року. Але результати перевершили найсміливіші очікування: темпи зростання споживчих цін знизились до 4,1% проти 9,8% у 2018 році. Базова інфляція сповільнилася до 3,9%.

Ключовий фактор, який дозволив досягти такого результату — зміцнення курсу гривні. Свою роль також зіграло зниження світових цін на енергоносії, а також на продукти харчування всередині України.

Багато хто з опитаних «Мінфіном» аналітиків вважають, що показник інфляції в 2020 році буде залишатися цільовому коридорі 5% +/- 1%.

Споживчий попит залишається доволі високим. Цьому, зокрема, сприяє зростання зарплат. Номінально середня зарплата в Україні в жовтні 2019 року зросла на 16,4% рік до року — 10 727 гривень. У Кабміні очікують, що цей показник буде і далі зростати — до 12 497 грн в 2020 році.

Чисті надходження від трудових мігрантів за 10 місяців 2019 року зросли на 10,8% р/р — до $10,5 млрд. Прискорилося зростання споживчого кредитування (+15% р/р у жовтні). Все це розширює купівельну спроможність населення, а отже, тисне на ціни.

Тарифи на опалення та електроенергію. У цьому опалювальному сезоні, до квітня 2020 року, ціни на газ для населення і виробників тепла міняти не будуть. Але з весни 2020 року ситуація може змінитися. Якщо влада не продовжать спецобов'язки за ціною на газ для населення, то люди будуть платити повністю ринкову ціну. А вона може підвищитися до 11-13 гривень за куб. А так як газ займає в структурі ціни на опалення та гарячу воду близько 80%, то зростуть і тарифи.

Ціни на бензин. Зниження курсу долара вже призвело до зниження тарифів на газ і електроенергію. Наступний крок влади — зниження цін на бензин. Правда, зростання напруженості в країнах Близького Сходу і загострення відносин між США і Іраном призводять до стрибків цін на нафту.

Старт ринку землі. Багато чого буде залежати від формату земельної реформи, але масові продажі паїв цілком можуть привести до зростання доходів населення. Це, ймовірно, дасть поштовх зростанню споживчого попиту і вплине на інфляцію.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали