Чому дефолт України неможливийЗа період з квітня по грудень 2020 Україні потрібно виплатити за боргами 299 млрд гривень, які діляться на 5 умовних груп платежів, дефолт за якими неможливий.

Про це повідомляє Центр аналізу публічних фінансів і публічного управління Київської школи економіки з посиланням на дані Мінфіну.

"У структурі боргових виплат є 5 умовних груп платежів. І дефолт по кожній з цих груп - з різних причин - але зараз практично неможливий", - йдеться в повідомленні.

54% виплат - це внутрішній борг, головним чином у формі облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). З них частина ОВДП (або 34% всіх виплат) номінована в гривні, ще 20% - у валюті.

Ключові власники ОВДП - українські банки (40,6%), український бізнес (6,2%) і Національний банк (38%).

"Дефолт по ОВДП вдарить по фінансовому стану банків, українського бізнесу, який нардепи намагаються захищати. Тим більше, що банки і без того будуть страждати від погіршення стану своїх позичальників через економічну кризу", - повідомляють в Центрі.

Зовнішній борг ділиться на три підкатегорії:

1. "комерційний" борг (коли кредиторами є приватні іноземні компанії та інвестори)

2. офіційний борг (тобто коли гроші Україні дають уряди інших держав)

3. кредити міжнародних фінансових організацій (МФО).

"44,5 млрд грн (15% боргових виплат) потрібно заплатити за боргами перед міжнародними фінансовими організаціями, зокрема МВФ. Але оголосити дефолт по ним технічно неможливо - адже той же МВФ технічно не надає позики. Він скоріше дозволяє країні-позичальнику, яка є членом МВФ, використовувати валюту, доступну за квотами інших країн", - відзначають в центрі.

Виплата по боргах за офіційним зовнішнім боргом в 2020 році становить лише 1,1 млрд грн. До того ж, дефолт по цій групі проходить за окремим "сценарієм" - т.зв. "Паризький клуб", і тягне за собою величезну купу проблем.

Ще 90,30 млрд грн - так званий "комерційний борг", тобто гроші, які ми взяли в приватних кредиторів по всьому світу. Теоретично, це - єдина група боргу, за яким можна було б оголосити дефолт. Але в структуру комерційного боргу зараз входять єврооблігації на 1 млрд дол, випущені в травні 2015 під державні гарантії США.

Погашати ці облігації повинні в травні 2020 року. Це означає, що в разі оголошення дефолту по комерційним зовнішніми боргами, Україна змусить платити за цим 1 млрд дол боргу уряд США.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали