Банкам заборонили забирати в українців заставне майноВерховна Рада прийняла законопроект №3640 депутата від "Слуги народу" Олександра Дубинського про продовження мораторію на стягнення банками житла, що є заставою за кредитами в іноземній валюті. Про це йдеться на сайті парламенту.

За прийняття документа в цілому проголосували 349 депутатів.

За даними Національного банку, комітет Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав цей законопроект 15 липня.

Даний мораторій був введений в 2014 році. Це було пов'язано з початком агресії РФ проти України, економічною кризою і девальвацією національної валюти.

"Через знецінення гривні громадяни не могли продовжувати платити за валютними іпотечними кредитами. Тому банкам заборонили стягувати заставне майно: квартири і будинки", - відзначає Національний банк.

Була введена заборона на примусове позбавлення валютних позичальників їхнього єдиного житла, придбаного в кредит і що є заставою за таким кредитом.

Мораторій був введений на період до вступу в силу закону, який повинен врегулювати особливості погашення (реструктуризації) валютних кредитів.

18 жовтня 2018 року було прийнято Кодекс про процедури банкрутства, він вступив в силу з 21 жовтня 2019 року. Цей документ передбачав скасування мораторію на стягнення валютної іпотеки з 21 жовтня 2020 року.

Автор законопроект №3640 Дубинський в пояснювальній записці до цього документа відзначав, що Кодекс про процедури банкрутства не вирішував питання про особливості погашення (реструктуризації) валютних іпотечних кредитів, але при цьому відміняв мораторій на стягнення заставного житла.

"Банки та інші фінансові установи, навіть при наявності мораторію, використовуючи "чорних реєстраторів" і "чорних нотаріусів", спромагаються примусово вилучати у таких боржників нерухоме майно. В тому числі, викидаючи людей з неповнолітніми дітьми з житла на вулицю і забираючи гроші на прожиття. З припиненням дії мораторію в жовтні 2020 року така ситуація стане неконтрольованою", - йдеться в пояснювальній записці.

Депутат запропонував продовжити дію мораторію до прийняття окремого закону, який врегулював би не тільки питання реструктуризації заборгованості за валютними іпотечними кредитами, а й порядок стягнення заставного майна.

В НБУ додали, що якщо мораторій буде продовжений, то банки не будуть зацікавлені у видачі нових іпотечних кредитів, а запуск доступної іпотеки для населення під 10% річних буде неможливий.

Нацбанк закликав народних депутатів не голосувати за законопроект про продовження мораторію.

У червні 2014 року Рада заборонила відчужувати житло у валютних позичальників.

У червні 2019 року в Фонді гарантування вкладів повідомили, що позичальники зможуть реструктуризувати валютні іпотечні кредити.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали