Економіст: децентралізація в Україні – це не панацея, а дуже небезпечна ілюзіяВ Україні продовжується децентралізація. Більше того, в останні місяці вона особливо прискорилася. Прикметною рисою децентралізації є те, що вона відбувається в умовах поглиблення економічної кризи, половинчастої інституціональної бази забезпечення обігу земель сільськогосподарського значення, відсутності полюсів росту у більшості адміністративних районів. Доходи місцевих бюджетів в цілому по Україні у 2015-2019 роках виросли лише в номінальному вираженні (з 294 млрд грн до 560,5 млрд грн). Якщо проаналізувати динаміку доходів місцевих бюджетів в порівняних цінах року, який передував кризі 2008 року, то висхідна тенденція відсутня.

Нинішній етап децентралізації проходить також в умовах пандемії коронавірусу, що змусило владу вдатись до карантинних заходів для недопущення поширення небезпечного захворювання COVID-19. Введення карантину болісно вдарило по вітчизняному бізнесу, особливо по малому та середньому аграрному бізнесу, який не зміг продати ранній врожай овочів, що суттєво підірвало його фінансовий стан, а це звужує його можливості нарощувати банк сільськогосподарських земель за умови запуску вільного обороту даної категорії земель. Більшість сільських домогосподарств ледве зводять кінці з кінцями. Наростають масштаби безробіття та унеможливлюється можливість працевлаштування за кордоном.

Водночас для місцевих бізнес-еліт поглиблення децентралізації – це додатковий люфт оволодіти ліквідними активами, в першу чергу земельними, оскільки масове зубожіння сільського населення змушуватиме його виходити на ринок зі своїми земельними ділянками вже у перші місяці після запуску ринку земель сільськогосподарського призначення і внаслідок значної пропозиції земля буде дешевою. Також децентралізація уможливлює приєднання до обласних центрів та міст обласного значення сусідніх сіл, а це ще додаткові можливості місцевим бізнес-елітам скористатися безвихідністю селян і придбати землю за заниженими цінами.

Інша справа, коли децентралізація проводилася б в умовах зростання економіки, коли створювалися б все нові полюси росту, розширювалася б база наповнення місцевих бюджетів, відбувалося хоча б часткове стирання значних розривів між доходами сільських та міських жителів, тоді б і об’єднання адміністративних районів та укрупнення територіальних громад базового рівня мало б зовсім інший ефект.

Однак владні інститути, починаючи з 2014 року, і що прикметно і влада Порошенка, і влада Зеленського, незважаючи на відсутність сприятливих передумов, форсують децентралізацію. Однією з основних причин спільності поглядів колишньої і теперішньої влади на децентралізацію є намагання створити новий життєвий простір, який виникне у зв’язку з укрупненням адміністративних районів та територіальних громад базового рівня.

Але для кого створюється новий життєвий простір? Хто в умовах глибокої економічної кризи зможе освоїти цей простір і забезпечити нову якість економічного розвитку?

«Загнаний під лавку» малий та середній аграрний бізнес, а це опора сільського укладу життя, в боротьбі за цей простір не витримає конкуренції з акулами великого аграрного бізнесу, які завдяки преференціям влади Порошенка та Гройсмана набрали небувалої могутності і готові залпом поглинути земельні активи українського селянства.

Місцева бізнес-еліта, яка контролює місцеве самоврядування в містах і не спромоглася побудувати хоча б сміттєпереробні заводи, буде намагатися оволодіти новими активами, в першу чергу земельними, які виникнуть на горизонті у зв’язку з укрупненням територіальних громад і як раніше не перейматиметься проектами активізації виробничого підприємництва, яке зрештою і здатне забезпечити соціально-економічне піднесення територіальних громад та необхідний рівень зайнятості.

Тому представлення владою децентралізації як основної панацеї від вікової відсталості депресивних територій – це дуже небезпечна ілюзія, яка може дорого коштувати як теперішнім, так і прийдешнім поколінням.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру

Друкувати
Найбільш популярні матеріали