Покупці віддають перевагу великим регіональним ТРЦЧастка вільних площ в торгово-розважальних центрах (ТРЦ) Києва в січні-червні 2020 року збільшилася на 7,6 п.п. в порівнянні з аналогічним показником 2019 року і склала 12%, при цьому пост-карантинний червень продемонстрував зростання роздрібного товарообігу в Україні на 1,4%.

Як зазначено в звіті NAI Ukraine про ситуацію на ринку торгової нерухомості за підсумками першого півріччя, в червні роздрібний товарообіг в країні повернувся до показника червня 2019 року, що свідчить про позитивну тенденцію.

"Україна показує схожу тенденцію зі зміни продажів в ритейлі з країнами Європи, США - падіння в квітні і скорочення падіння в травні, при цьому, червневі темпи відновлення - куди вище:" плюс "1,4% до 2019 року офіційно, тоді як більшість інших країн тільки намагаються вийти на рівень минулого року", - зазначив генеральний директор компанії NAI Ukraine Віталій Бойко.

При цьому вакантність здебільшого регіональних або суперрегіональних ТРЦ не зазнала серйозних змін з огляду на збереження потоку покупців.

"Покупці віддають перевагу великим регіональним ТРЦ, що пояснюється бажанням купувати все в одному місці, де легше мінімізувати контакти", - пояснює Бойко.

На його думку, споживчий ринок України досить великий і за часів кризи він є рятувальною подушкою для галузі.

"До всього, велика частина грошей, яку українці зазвичай витрачали на шопінг за кордоном, або ж збирали на відпочинок - а це, за різними оцінками, до $ 2,5 млрд, залишилася в країні, адже міжнародний туризм зараз обмежений, а локальний варто в рази дешевше. Ці фактори, а також відкриття фуд-кортів і зон розваг в липні, сприяли тому, що відвідуваність ТРЦ за підсумками шести місяців склала 85-95% ", - вважає експерт.

За даними NAI Ukraine, збільшилася середній час відвідування ТРЦ - з 85 до 135 хвилин. Збільшення частки покупок на тиждень / місяць, кошики / середнього чека позитивно вплинуло на загальне зростання ринку.

При цьому в липні аналітики NAI прогнозують тимчасове зниження обсягів продажів. Відновлення ринку проходить активно, але багато хто з рітейлерів займаються оптимізацією асортименту, зміною форматів і площ.

"Період локдауна і невизначеність призвели до нижчих обсягів закупівель товару. А тому, липень почався з напівпорожніх вітрин і скороченого асортименту. Саме тому, за результатами місяця очікується зниження товарообігу в рамках 10%. Але це явище короткострокове і надалі ми побачимо зростання", - наголошується в дослідженні компанії.

Орендні ставки в першому півріччі знижувалися нерівномірно, повідомила компанія. Так, в сегменті ресторанів ставки знизилися до 50%, в fashion-ритейлі - до 30%. При цьому за підсумками другого кварталу в стріт-ритейлі ставки в середньому знизилися на 21%, тоді як оренда кращих площ в ТРЦ знизилася лише на 15%.

Компанія прогнозує збереження в найближчі роки процесу відкриття нових об'єктів. Серед найбільших перспективних проектів на ринку торговельної нерухомості NAI називають Ocean Mall, April City (2 черга), ТРЦ Hippodrome Mall (1 черга), Lisova Mall (1 черга), Respublika (всі - 2021 рік); Poznyaki Mall, Peremoha Mall, Akadem Mall (всі - у 2022 році).

Крім того, в кінці 2020 року очікується відкриття другої черги ТРЦ Blockbuster Mall, в першій черзі об'єкта також до кінця року заявлено відкриття першого магазину IKEA.

Крім того, про плани експансії заявляли офіційні представники таких марок, як DeFacto, Miniso Ukraine, Decathlon, Greyder, Leroy Merlin і ін.

Крім подальшого розвитку регіональних і суперрегіональних ТРЦ, основними трендами на ринку торговельної нерухомості експерти NAI вважають розміщення коворкінг в ТРЦ, розвиток омніканальних продажів, а також віртуальні моли - створення маркетплейсов на базі ТРЦ.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали