Зниження ставки ПДВ для агросектору із 20% до 14%: добре чи погано?Прийняття законопроекту, який передбачає зниження ставок ПДВ для окремих сфер АПК викликало значний резонанс як в експертному середовищі, так і в середовищі політиків. Існують різноманітні думки, які розглядають зниження податкового навантаження на аграрний бізнес як чергову фіскальну преференцію агрохолдингам.

Екс-міністр фінансів України Ігор Уманський на своїй сторінці у Facebook зазначає, що «будь-які виключення із закону про ПДВ – це не є добре. Більше того, ті виключення, які є на сьогоднішній день, «рвуть» адміністрування системи».

«Весь наш податковий кодекс в частині виключень – а їх досить багато, не тільки у ПДВ – можна порівняти із ковдрою з клаптиків. І у різні періоди часу, бізнес-групи з різними інтересами «доліплювали» до податкової системи свої «клаптики хотєлок». Тому у нас зараз не струнка податкова система, а ця клаптикова ковдра», – говорить Уманський.

Також Ігор Уманський переконаний, що «якщо виходити з даності, що маємо «податкову ковдру» та дивимося не академічно, а саме цю зміну ставки ПДВ, то це виключення щодо сільськогосподарської групи може бути В ЦІЛОМУ позитивним. З наступних причин:

1. Це продукція проміжного, не кінцевого, споживання, і в цілому на сальдо відрахувань до держбюджету за операціями в середині країни майже не впливає. Тому що продукція кінцевого споживання, яка вироблятиметься із цієї сільгосппродукції, буде оподатковуватися за повною ставкою ПДВ – 20%. Тобто держава все одно отримає всю суму, але з відтермінуванням – до моменту реалізації продукції кінцевого споживання. Наприклад, не в момент продажу збіжжя або борошна, а в момент продажу хлібу чи макаронів;

2. Між тим, на цей проміжок часу, бізнес отримає додаткову ліквідність та більшу цінову гнучкість;

3. В цілому ж на загальне сальдо за ПДВ, якщо враховувати не тільки внутрішній ринок, а й експорт вищезазначеної «пільгової» аграрної продукції, зменшення ставки вплине позитивно. При експорті цієї продукції відшкодування ПДВ (виплати з бюджету) буде менше – не з 20%, а з 14%;

4. Велика частина «скруток з ПДВ» відбувається з операціями з нелегально вирощеного збіжжя. Саме при його легалізації «надувається» ПДВ. При ставці ПДВ 14% економічний зиск «скруту» значно зменшується, що має стати економічним стимулом для зменшення обсягів «чорного і сірого» аграрних ринків».

На думку Уманського, «для кінцевого споживача, найвірогідніше, це не дасть зниження цін – бо у виробників, звісно, буде можливість знизити ціну, але, скоріше за все, вони використають свій шанс отримати більший прибуток та компенсувати збитки, які вони отримали через засуху і неврожай».

Нагадаємо, що багато регіонів в 2020 році постраждали від засухи та повеней і не отримали належної бюджетної підтримки. Тому такий непрямий метод відшкодування втрат понесених внаслідок стихійних лих як зниження ставки ПДВ з 20% до 14% має облегшити життя українським аграріям та дати їм можливість своєчасно поповнювати оборотні кошти і належним чином підготуватися до посівної.

Український журнал «Економіст»

Друкувати
Найбільш популярні матеріали