Що допоможе подолати тарифний геноцидНаселення України й надалі потерпає від надмірно високих тарифів за комунальні послуги. Основною причиною такої ситуації є те, що цінова політика природних монополій, які виробляють левову частку житлово-комунальних послуг є нерегульованою зі сторони держави. Ситуація ускладнилася ще й тим, що відбулося скорочення територіальних відділень Антимонопольного комітету України, які на початку 2000-х років значною мірою й сприяли соціально-економічному підйому, забезпечуючи добросовісну конкуренцію на базових ринках.

Верховна Рада України так і не дочекалася звіту вже колишнього Голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва. Фактично нинішня Антимонопольна політика України є чи не найгіршою калькою дій антимонопольного регулятора на початку 2000-х років, коли максимальною мірою забезпечувалася добросовісна конкуренція.

В теперішніх умовах монопольні утворення вже остаточно захватили владу на базових ринках, в першу чергу на енергетичному ринку та на ринку комунальних послуг, що й стало основною причиною встановлення драконівських цін на енергоносії та драконівських тарифів на послуги природних монополій.

Антимонопольна політика України потребує масштабної модернізації як в частині забезпечення більш ефективної роботи регулятора конкуренції, так і в частині розділення монопольних утворень в разі порушення ними законодавства про добросовісну конкуренцію.

Першим кроком в цьому напрямі має стати прийняття законопроекту №4122 про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері антимонопольної політики, деолігархізації та забезпечення добросовісної конкуренції, що запропонований представниками парламентської опозиції.

Даний законопроект запроваджує ефективні регулятори, що дозволять обмежити владу українських олігархів і позбавити їх права на свій розсуд встановлювати захмарні ціни та тарифи на енергоносії і комунальні послуги. Він також створить умови для розділення монополій по прикладу США початку 20-го століття, коли навіть найпотужніші монстри нафтогазової індустрії були розділені, оскільки порушували законодавство про добросовісну конкуренцію і гальмували розвиток економіки в цілому.

Нагадаю, що саме такі законодавчі нововведення в США зробили економіку цієї країни найпотужнішою в світі, оскільки до цього світ був в економічному плані євроцентричним. Українські младореформатори посилаючись на зарубіжні рецепти економічних перетворень, цілеспрямовано ігнорують той передовий іноземний досвід, який дозволить обмежити владу олігархів. Тому й не дивно, що такого свавілля в діях українських олігархів, яке має місце зараз, не спостерігалося взагалі за всю пострадянську історію України.

Прийняття законопроекту №4122 про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері антимонопольної політики, деолігархізації та забезпечення добросовісної конкуренції – основна умова недопущення остаточного краху української економіки і перетворення країни на сировинну колонію.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру

Друкувати
Найбільш популярні матеріали