Україна розширяє аграрний експортКомпанії України збільшують обсяги виробництва сільськогосподарської продукції та освоюють нові ринки збуту.

В результаті, експорт соняшникової олії досяг рекордного показника - 6,9 млн тонн на суму 5,3 млрд дол.

Про це заявив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Микола Пугачов, повідомляє Укрінформ з посиланням на прес-службу ІАЕ.

«У товарній структурі вітчизняного експорту традиційно переважає продукція рослинництва. Головними продуктами в ній, крім зернових, є олійні культури, рослинне масло і продукти їх переробки. За даними Державної митної служби України, у 2020 році вартість експорту насіння і плодів олійних культур склала 1,8 млрд дол. Це на 29% менше, ніж в 2019 році», - зазначив Пугачов.

За його словами, обсяги поставок цієї продукції на зовнішні ринки знизилися на 36% - до 4,4 млн тонн. Експорт ріпаку в натуральному вимірі після рекордної для України позначки в 3,2 млн тонн в 2019 році скоротився в минулому році до 2,4 млн тонн. Більш ніж наполовину знизилася і продаж за кордон соєвих бобів - до 1,8 млн тонн.

Вчений зазначив, що основними покупцями українських олійних культур і рослинного масла в 2020 році, як і в попередні роки, є країни Азії та Європи.

"Характерною рисою 2020 року стало подальше посилення позицій Європейського Союзу в імпорті насіння вітчизняних олійних культур. При цьому трійка основних споживачів вітчизняної продукції цієї групи залишилася без змін.

Лідируючу позицію серед імпортерів українських олійних культур третій рік поспіль утримує Німеччина (18,9%). Значними є також частки Туреччини (14,7%) та Бельгії (13,0%). За ними йдуть Нідерланди (10,2%), Білорусь (7,9%), Великобританія (5,9%), Франція (5,6%).

Увагу вчених привернула поява у цьому списку Великобританії. За 10 років ця країна збільшила обсяги закупівель українських олійних культур більш ніж в 27 разів: з 4 млн дол. В 2010 році - до 110 млн дол. В 2020 році.

Таким чином, сумарно ці сім країн забезпечили Україні більше 76% експортних доходів від усіх зарубіжних поставок олійних.

За інформацією ІАЕ, зменшення в 2020 році обсягів експортних поставок фіксувалося як щодо соєвого масла - 302 тис. тонн, так і по ріпакової олії - 137 тис. тонн. Втім, в групі жирів і рослинних олій визначальним товаром для експортних ринків залишається соняшникова олія вітчизняного виробництва.

У 2020 році експорт соняшникової олії з України вдруге поспіль досяг рекордного показника - 6,9 млн тонн, тим самим на 12% перевершивши рекорд 2019 року в 6,1 млн тонн. Виручка від продажу соняшникової олії склала 5,3 млрд дол., що на 24% більше, ніж роком раніше, підсумував Пугачов.

Як повідомляв Укрінформ, за даними Держстату, за січень 2021 року в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року реалізація олійних культур зменшилася на 35,0%, зернових і зернобобових - на 34,6%.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали