Долар в Україні знову подорожчаєЧерез потребу у погашенні значного обсягу боргів у 1 та 2 кварталах та зниження вартості сировинного експорту в Україні зменшиться обсяг валюти в обігу. Дане обмеження вплине на зростання курсу долара. Разом із тим, гривнева маса продовжить зростати, оскільки необхідні кошти для фінансування видатків державного бюджету.

Зокрема, наступного тижня Україна має повністю погасити випуск облігацій у доларах США, який було розміщено 29 грудня 2020 року, майже на $325,2 млн з номінальною дохідністю 2,9% і відсотких по цьому випуску та відсотки ще по 5 випусках гривневих облігацій з різними термінами погашення і номінальною дохідністю від 6% до 15,36%, що становить 13,5 млрд грн.

Як зазначає Тарас Котович, березень є одним з найбільш навантажених місяців за виплатами по внутрішньому державному боргу. «Загалом вони складають близько 54 млрд грн, з яких погашення становлять 45 млрд грн, зокрема в гривні 36 млрд грн і ще 9 млрд грн, або $333 млн у валюті».

Тож, маючи близько $2 млрд на рахунках на початку року, Мінфін надавав перевагу гривневим позикам, щоб накопичити достатній запас коштів як для фінансування дефіциту бюджету, так і рефінансування боргових виплат. Адже й у січні, і в лютому залучення коштів значно переважали виплати загалом на понад 22 млрд грн. «За попередні два тижні уряд спочатку вилучив з банківської системи 15,2 млрд грн через податкові та інші платежі, а потім витратив з бюджету 16,6 млрд. Тому для забезпечення таких виплат, як 31 березня, без повного рефінансування на гривневих рахунках має бути більше коштів», — підкреслює аналітик ICU.

Загалом, платежі у першому кварталі вже вплинули на процес курсоутворення в Україні. Тому, в 2 кварталі на фоні обмежень ділової активності та зростання обсягів платежів за боргами, очікується подовження девальвації національної грошової одиниці.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали