В Україні збільшується гривнева ліквідністьЛіквідність банківського сектору (депозитні сертифікати та коррахунки банків в НБУ) зросла до понад 200 млрд грн через скорочення залишку коштів на рахунку уряду та зниження обсягу готівки у позабанківському обігу. Такі дані наводить у власному фейсбуку голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.

Нацбанк також підтримує ліквідність банків шляхом надання рефінансування. На черговому кількісному тендері регулятор 26 березня надав двом банкам короткострокове рефінансування на 84 дні загальною сумою 170 млн грн. Ставка — 6,5%.

На сьогодні загальна заборгованість платоспроможних банків за кредитами рефінансування зросла до 68,8 млрд грн, з яких 66,4 млрд грн — тендерні кредити на строк від 1 до 5 років.

Надлишок ліквідності продовжує стимулювати зниження ставок за залученими банками ресурсами, зауважує Данилишин.

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) у гривні за минулий тиждень знизився:

3-місячні - на 15 б. п. (до 7,18%);
6-місячні - на 14 б. п. (до 7,83%);
9 місячні - на 13 б. п. (до 8,17%);
12-місячні - на 10 б. п. (до 8,33%).

Ставки за депозитами банків в іноземній валюті також знизилися: у доларах США — на 8−16 б. п., в євро — на 4−7 б. п. за тиждень.

На думку очільника Ради, у цей самий час зниження ставок за кредитами є більш розтягнутим у часі, а його динаміка — неоднорідною в розрізі окремих категорій позичальників. Так, для суб'єктів великого підприємництва ставки за новими гривневими кредитами банків у лютому знизилися з 7,5% до 7,1%. «Щоправда, насамперед це стосується пов’язаних позичальників, для решти ставки за гривневими кредитами у лютому становили 13,5%», — уточнює Данилишин.

Для підприємств малого та мікробізнесу ставки у лютому, навпаки, зросли порівняно із січнем — до 14,3−15,7% річних.

Підтримку кредитуванню МСБ в умовах високої ринкової вартості кредитних ресурсів за допомогою механізму часткової компенсації відсоткових ставок надає державна програма «Доступні кредити 5−7-9%», в рамках якої минулого тижня банками було видано 764 кредити загальною сумою 1,9 млрд грн.

Загалом з початку програми кількість виданих кредитів сягнула 11,7 тис., а обсяг наданих коштів — 28,9 млрд грн, з яких:

13,9 млрд грн (48,1%) — на рефінансування існуючих позик;
4,5 млрд грн (15,6%) — на інвестиційні цілі;
10,5 млрд грн (36,3%) — на антикризову підтримку бізнесу.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали