Зовнішня кон'юнктура в цілому сприяла українській економіціВаловий внутрішній продукт України в першому кварталі 2021 року, ймовірно, трохи знизиться порівняно з першим кварталом 2020 року, насамперед через «доковідну» бази порівняння і нові локдауни, а також погодні умови, вважає глава Національного банку.

Нацбанк оцінює негативний вплив січневого локдауна на річний ВВП в 0,2 в.п.

Шевченко уточнив, що, незважаючи на пандемічні умови, роздрібний товарообіг в січні додав 3,5%, а в лютому його зростання прискорилося до 5,6%. «Ймовірним, основним фактором цього зростання (особливо в січні) було підвищення заробітної плати після збільшення мінімальної», — підкреслив він.

Голова НБУ додав, що, за оцінками центробанку, локдаун у березні також матиме досить незначний вплив на ВВП — менше, ніж у січні. «Остаточна оцінка залежатиме від фактичних параметрів карантину. Звичайно, певну підтримку надаватиме статистичний ефект бази порівняння: у минулому році з другої половини березня діяв дуже жорсткий карантин по всій території країни», — пояснив він.

Шевченко зазначив, що зовнішня кон'юнктура в цілому сприяла українській економіці на початку року, однак Україна не змогла повністю цим скористатися через погоду, в тому числі обмежень у портах і на автодорогах. Він вказав, що на оцінках динаміки ВВП позначається також складна ситуація в тваринництві, занизький торішній урожай і поглиблення спаду у виробництві масла, жирів та борошномельної продукції.

Однак, за словами глави НБУ, в центробанку очікують збереження високих світових цін на товари, що переважають в українському експорті, в той час як ціни на енергоносії залишатимуться відносно стабільними. «Додатковий фактор — існує ймовірність кращого врожаю, оскільки метеорологічні умови були сприятливими взимку, а також було збільшено площу посівів під озимими культурами», — додав Шевченко.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали