Банкам дозволили не повертати українцям депозитиБанки мають право не повертати депозит вкладнику та вимагати в них додаткові документи через проблеми, пов’язані з фінансовим моніторингом. Це випливає з відповіді НБУ на запит «Мінфіну».

Регулятор зазначає існування трьох випадків, у яких банк зобов’язаний відмовити клієнту у проведенні фінансової операції, у тому числі, з видачі банківського вкладу.

Такими випадками є:

1. включення клієнта до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності;

2. застосування до особи міжнародних санкцій;

3. застосування до особи спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції».

«У цих випадках банк застосовує замороження/блокування активів клієнта. Але після скасування зазначених вище підстав повертає кошти клієнту», — зазначають у Нацбанку.

В НБУ нагадали, що комерційні банки, виконуючи вимоги Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню доходів), одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» застосовує у своїй діяльності ризик-орієнтований підхід. Це означає, що банк вживає заходів щодо клієнтів в залежності від ризику конкретного клієнта, виду послуги, суми фінансової операції тощо.

В Нацбанку кажуть: банк може запитати у клієнта документи щодо джерел походження коштів у випадках, якщо сума фінансової операції цього клієнта не відповідає інформації про його доходи. Або у разі виникнення підозри, що ці кошти можуть бути пов’язані з незаконною діяльністю.

Таку інформацію банки мають запитати до зарахування коштів на депозитний рахунок.

«Отже, під час видачі клієнту коштів з цього рахунку у працівників банку не має бути запитань щодо джерел походження коштів», — підкреслюють Нацбанку.

Але в деяких ситуаціях клієнта можуть перевірити і на «виході».

«В разі наявності в банку нової інформації щодо клієнта, джерел походження коштів, яка стала відома в процесі обслуговування, банк має право отримати від клієнта додаткові документи/інформацію, а клієнт зобов’язаний їх надати».

За підсумками червня, автором найкращого відгуку на сайті «Мінфіну» про банк став користувач під ніком LAnatoliy, який поскаржився, що через блокування рахунку у Приватбанку не може отримати власні кошти після закінчення терміну депозиту.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали