Янукович дозволив НБУ вирішувати проблеми з інвалютою за рахунок експортерівНаціональному банку України дозволено тимчасово – строком до 6 місяців – вводити норму щодо обов’язкового продажу експортерами частини надходжень в іноземній валюті.

Це право закріплює за НБУ Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок», який 6 листопада прийняла Верховна Рада, а 15 листопада підписав Президент Віктор Янукович.


Нацбанк тепер може вводити обов’язковий продаж інвалюти експортерами «з подальшою відміною після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку та врівноваження платіжного балансу України».

Крім того, передбачається надати Нацбанку право тимчасово змінювати строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

На думку НБУ як автора законопроекту, це сприятиме тому, що в період погіршення стану платіжного балансу грошові кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав.

Новий закон уже охрестили як «вирок спекулянтам», оскільки, за словами деяких аналітиків, експортери притримували долари (рахунок яких іде на мільярди) для того, щоб не допустити зміцнення гривні і, внаслідок цього, зростання собівартості виробленої продукції. При цьому фінансові спекулянти успішно користувалися ситуацією штучно створеного дефіциту валюти, розгойдуючи курс на міжбанку шляхом виставлення невеликих заявок на покупку валюти за завищеним курсом.

З іншого боку, як зауважують експерти, підписання нового закону дозволяє Нацбанку втручання в господарську діяльність суб’єктів ринку, що може вкрай негативно позначитися на результатах їхнього господарювання з усіма невтішними наслідками. Крім того, норми документа неабиякою мірою суперечать принципу лібералізації валютного курсу, на якій наполягає Міжнародний валютний фонд, з котрим Україна нібито планує і надалі співробітничати.

В будь-якому разі, головним мотивом, який змусив НБУ запропонувати такий законопроект і пролобіювати його прийняття парламентом та підписання главою держави, є потреба якимось чином поповнювати ресурси валютного ринку, тобто вирішувати проблему відсутності інвалюти. Існує навіть версія, буцімто Нацбанк спеціально не виходив 13 листопада на міжбанк («відпустив долар»), щоб обвалити курс нацвалюти, тим самим показавши серйозність проблеми, і спонукати найвище керівництво держави до сьогоднішнього рішення.

Олег ДЕМЧЕНКО

Друкувати
Найбільш популярні матеріали