DataLife Engine > Статті, Новини економіки > Як спирт може допомогти державі подолати коронавірус

Як спирт може допомогти державі подолати коронавірус


24-03-2020, 14:18. Разместил: Ekonomist
Як спирт може допомогти державі подолати коронавірусПрикметною рисою боротьби з пандемією коронавірусу в Україні є виникнення дефіциту антисептичних препаратів, які дають можливість усувати ризики поширення вірусу і зменшувати додаткове зараження небезпечною хворобою громадян України. Однією з основних причин тотального дефіциту антисептиків є не виважена державна політика щодо регулювання виробництва спиртовмісних речовин, які виступають основною сировиною виробництва антисептичних препаратів.

Однак за умови ефективного застосування певного набору антикризових заходів зі сторони органів державного управління цю проблему можна оперативно вирішити і значно знизити градус напруги в суспільстві.

Алгоритм дій має бути наступним:

1) Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України виходячи з потреби в сировині для виробництва антисептичних препаратів має забезпечити замовлення ДП «Укрспирт», який включає діючі виробництва в різних регіонах України (фактор логістики), щодо відповідного обсягу виробництва спиртовмісних речовин;

2) Виходячи з потреби МОЗ України у спиртовмісних речовинах Кабінет Міністрів України збільшує квоту їх виробництва для підприємств спиртової промисловості (квота переглядається раз в місяць);

3) СБУ та Державна фіскальна служба України встановлюють систему нагляду за виробництвом спиртовмісних речовин, необхідних для потреб виробників антисептичних препаратів;

4) Виробники антисептичних препаратів мають у місячний термін встановити електронні лічильники для контролю обігу спирту, щоб усунути можливість зловживань.

У терміновому порядку необхідно призупинити на 3 дні відвантаження спирту горілчаним компаніям і весь його обсяг направити на потреби МОЗ України (приблизно це 300-400 тон спирту).

Виробництво спирту має відбуватися під повним контролем держави. За умови політичної волі держави можна здешевити спиртовмісну сировину для виробників антисептичних препаратів, щоб громадяни України мали можливість купувати антисептики за мінімальними цінами.

Держава використовуючи свій вплив на державні корпорації по лінії Нафтогазу здешевлює вартість природного газу для спиртових виробництв, по лінії Державної продовольчо-зернової корпорації України та суб’єктів приватного бізнесу знижує вартість кукурудзи, по лінії Енергоатому та ДТЕК знижує вартість електроенергії.

Україна задовольнивши власні потреби в етиловому спирті, в першу чергу для виробництва антисептиків, має вийти зі спиртовмісною продукцією на європейський ринок, оскільки Європа сьогодні чи не найбільше страждає від пандемії коронавірусу і для даного регіону світу збільшення виробництва антисептичних препаратів набуває доленосного значення.

Виробники спирту з Російської Федерації та Молдови через афілійовані структури активно працюють на європейському ринку спиртовмісних речовин. Повна заборона експорту етилового спирту з України до 1 червня 2020 року позбавляє вітчизняних виробників спиртовмісних речовин можливості вийти на європейський ринок.

Тому повна заборона має бути замінена частковою забороною, щоб українські виробники спиртовмісної продукції могли продавати не лише спиртовмісну сировину, а й денатуровані спирти (продукцію з високою доданою вартістю). При цьому держава має встановити індикативні ціни на спиртовмісну продукцію, яка продається на внутрішньому ринку. Це дасть можливість зберегти спиртову галузь та допомогти Європі у подоланні пандемії коронавірусу.

В умовах колосальної небезпеки для українських громадян держава має відновити свій реальний регуляторний вплив на державні корпорації, щоб ефективніше боротися з пандемією коронавірусу.

Найкращою ілюстрацією відновлення такого впливу стане стимулювання нарощення вітчизняного виробництва спирту та його здешевлення для суттєвого збільшення виготовлення антисептичних препаратів, які є вкрай необхідними для недопущення поширення смертельно небезпечного вірусу.

Юрій Лучечко, експерт спиртової галузі
(в.о.директора ДП «Укрспирт» у 2017-2019 роках)

Вернуться назад