DataLife Engine > Новини економіки, Банки > НБУ зняв обмеження на валютне кредитування бізнесу, закон про конвертацію іпотеки буде у вересні

НБУ зняв обмеження на валютне кредитування бізнесу, закон про конвертацію іпотеки буде у вересні


10-09-2014, 18:02. Разместил: E_konomist
НБУ зняв обмеження на валютне кредитування бізнесу, закон про конвертацію іпотеки буде у вересніНаціональний банк вніс поправки до своєї постанови №515 «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України», вилучивши з неї пункт 5, який обмежує надання суб’єктам господарювання кредитів в іноземній валюті оплатою їх зовнішньоекономічних зобов’язань. Водночас стало відомо, що закон про конвертацію валютних іпотечних кредитів у гривню має бути прийнято до кінця вересня.

Зміни до постанови Правління Національного банку України від 20 серпня 2014 року № 515 внесено постановою Правління НБУ від 9 вересня №557, розміщеній сьогодні на офіційному сайті регулятора, яка набуває чинності з дня, наступного після дати офіційного опублікування.

Раніше НБУ постановив, що банки не можуть надавати кредити в іноземній валюті клієнтам з метою використання цієї інвалюти на внутрішньому ринку країни: фінустанови зобов’язані були надавати кредити в інвалюті клієнтам виключно для оплати їхніх зовнішньоекономічних зобов’язань.

До кінця вересня Україна повинна визначитися з законодавчим врегулюванням проблемних питань щодо валютних іпотечних позик. Ця вимога встановлена у новій редакції угоди про співпрацю за програмою stand-by між МВФ та українським урядом, розміщеної на сайті Фонду, інформує «Минфин».

У той же час МВФ звертає увагу, що пом’якшення умов іпотечних позик може стати негативним прецедентом, який у майбутньому здатен знизити загальну платіжну дисципліну позичальників.

Фонд закликав українську владу до мінімального втручання в договірні відносини між банками та позичальниками і назвав недосконалим той механізм, який запропонований у затвердженому в першому читанні Верховною Радою законопроекті.

У меморандумі підкреслюється, що влада повинна створити механізми стимулювання добровільної реструктуризації проблемної заборгованості при мінімальному втручанні в даний процес держави.

«Представники місії підкреслюють важливість створення інституційної основи, яка підтримує добровільну реструктуризацію проблемних кредитів відповідно до оптимальної практики», – сказано в документі.

За оцінкою МВФ, конвертація валютних іпотечних кредитів у гривню може привести до втрат банківської системи близько 1% ВВП, що становить близько 16-17 млрд грн.

Напередодні глава Національного банку Валерія Гонтарєва, виступаючи в Українському кризовому медіа-центрі, заявила, що регулятор підтримує прийняту в першому читанні версію законопроекту про конвертацію валютних іпотечних кредитів.

У свою чергу голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов зазначив, що за останнє десятиліття Україна пережила кілька глибоких девальвацій національної валюти і банкіри неодноразово пропонували позичальникам змінити валюту кредиту, але багато хто проігнорував цю можливість.

МВФ вимагає передбачити в законодавстві договірний механізм реструктуризації проблемних боргів, процес оскарження, а також внести поправки в законодавство, які дозволять банкам уникнути негативних податкових наслідків при реструктуризації проблемної заборгованості клієнтів.

Вернуться назад