Інвестори вже стали в очікування зміни влади в УкраїніВ Україні почався дефіцит імпортних товарів через зменшення обсягів інвестицій у розвиток виробничих потужностей. Найдужче страждає бізнес, який не в змозі закупити обладнання.

Українська економіка демонструє тривожні симптоми. До кінця року різко знизився обсяг імпорту товарів, у першу чергу – обладнання для модернізації виробництва. Тому бізнес не поспішає витрачати кошти, очікуючи кращих часів, пише Коммерсантъ-Украина.

Як повідомляв Економіст, у Держстаті за підсумками листопада минулого року зафіксували різке скорочення негативного сальдо зовнішньої торгівлі товарами. У жовтні її дефіцит становив $1,5 млрд, а в листопаді – $0,99 млрд.

«Це дуже різке зниження, не характерне для кінця року, коли зазвичай спостерігається погіршення дефіциту зовнішньої торгівлі», – зазначає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

Зазвичай зниження негативного сальдо є хорошою новиною для економіки. Однак нинішнє скорочення викликане зовсім не зростанням експорту українських товарів за кордон – його обсяги в листопаді зменшилися на 4,5%, до $5,81 млрд. На негативне сальдо вплинуло падіння обсягів імпорту товарів в Україну – поставки в листопаді скоротилися на 10,2% , до $6,89 млрд.

Частково зменшення обсягу імпорту пояснюється зниженням закупівлі природного газу – в листопаді її обсяг склав $1,13 млрд, що на $228 млн менше, ніж місяцем раніше.

«Українська економіка знижує свою потребу в газі, і, крім того, листопад був досить теплим», – пояснив голова правління альянсу «Нова Енергія України» Валерій Боровик.

Але що більш істотно – за підсумками листопада був зафіксований різкий спад імпорту як промислових, так і побутових товарів. Зокрема, закупівлі продукції транспортного машинобудування знизилися на $106 млн (до 516,6 млн), обладнання – на $177 млн (до $1,06 млрд), імпортної продукції металургії – на $72,6 млн (до $409,3 млн). Навіть закордонних одягу і взуття українці стали купувати втричі менше – обсяг імпорту за місяць впав з $86 млн до $31 млн.

За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, такий різкий спад закупівель імпортного обладнання може вже в середньостроковій перспективі призвести до додаткового гальмування зростання української економіки.

Журнал «Економіст» зазначає, що українські та іноземні бізнесмени бачать, що ситуація на світових ринках та в середині країни залишається невизначеною, а тому не прагнуть вкладати в модернізацію виробництва, воліючи зберегти резервні кошти. Крім того в Україні у 2012 році зафіксована економічна криза у промисловості, будівництві і сільському господарстві та назріває політична криза через зростання недовіри до нинішньої влади зі сторони населення, останнє в свою чергу потерпає від погіршення рівня життя та росту податкового тягаря.

Крім того, сюди також додається відсутність системи прав захисту інвесторів в Україні та останні повідомлення щодо незаконного розподілу власності в Україні. Все це поставило вітчизняних та іноземних інвесторів в позицію очікування зміни ситуації в Україні, оскільки капіталовкладення при нинішніх умовах є надризиковими.

Економіст


Друкувати
Найбільш популярні матеріали