Експерти озвучили прогноз щодо зростання ВВП УкраїниПадіння українського ВВП за 2015 рік склало 10,4%. Раніше передбачалося, що в 2016 році почнеться зростання економіки - на 2,4%. Однак НБУ вже переглянув цей прогноз і знизив показник зростання ВВП до 1,1%.

Але і він може бути згодом поставлений під сумнів, так як дані статистики по роботі промисловості в січні показують, що рецесія триває, хоча, звичайно, січень не показовий в цьому сенсі місяць.

Потрібні чесні цифри

В результаті виникає закономірне питання: яким прогнозам можна довіряти і чого чекати від української економіки в 2016 році?

"Спочатку на 2015 рік прогнозувалося зростання економіки навіть в самому песимістичному варіанті. Потім очікування були переглянуті і врешті-решт опинилися за фактом негативними. При такому розкиді показників неможливо ефективно планувати діяльність бізнесу і складати бюджет держави", - вважає член правління Інституту суспільно-економічних досліджень (ІОЕІ) Анатолій Максюта.

Він вважає, що головна проблема в країні - дефіцит довіри. Будь то в ставленні населення і бізнесу до фінансової системи або інвесторів до економіки в цілому. Радник Київської школи економіки, колишній член правління НБУ Ігор Шумило також вважає, що головне - це чесні цифри. "Це ключова вимога, від якого залежить точність прогнозування", - переконаний він.

Нещодавно аналітики ІОЕІ склали свій прогноз основних макропоказників на 2016-2017 рр. Коротенько він виглядає так. ВВП впаде в поточному році ще на 2,3%, в основному за рахунок падіння показників зовнішньої торгівлі. Низькі світові ціни на основні статті українського експорту - зерно, руду і метал.

Зернові в українському експорті становлять майже 20%, метал і руда - більше 25%. Згідно з прогнозом, вартість зерна на світових ринках буде в 2016 р в середньому за рік нижче на 10-15%, ніж у 2015-му, а метал і руда на 15-20%. Загальні втрати від падіння експорту складуть приблизно $ 3 млрд.

"Падіння ціни нафти на 23-33% теоретично могло б дати позитивний ефект для кінцевих споживачів, але прогнозована девальвація гривні і підвищення акцизів на паливо нівелюють цей ефект", - говорить експерт з питань макроекономічної політики ІОЕІ Христина Аврамченко. За словами Анатолія Максюти, за рахунок зниження показників платіжного балансу девальвація прогнозується на рівні 20-30%.

Ще $ 300 млн Україна втратить від посилення торгової війни з Росією (продуктове ембарго, скасування ЗВТ з РФ). Падіння експорту в РФ оцінюється на рівні 20-30%, а зустрічних поставок в Україну - на 5%. Втрати через заборону транзиту через територію Росії експерти оцінюють в $ 750 млн.

У цих умовах при подальшому скороченні платоспроможного попиту на 2% всередині країни очікується скорочення промвиробництва на 3% (+/- 1%). "Падіння буде відзначено в усіх без винятку галузях. У харчопромі (-1,5%), машинобудуванні (-4%), металургії (-3%), хімії (-7%) і ін.", - говорить Христина Аврамченко.

Проблем додасть заплановане зростання тарифів на електроенергію, газ та опалення, а також затягування процесу отримання кредитів від МВФ. В результаті інфляція за підсумками року, як прогнозують в ІОЕІ, складе 19,8%. Почасти стримати її допоможе подальше зниження цін на нафту і посилення конкуренції виробників на внутрішньому ринку.

Директор НДЕІ Мінекономрозвитку Ігор Манцуров очікує падіння ВВП в 2016 році на 3-3,5%. В першу чергу, завдяки "катастрофічному впливу міграції населення за межі країни". "Якщо за останні 20 років середній показник негативного сальдо по міграції становив 90 тис. чол в рік, то в 2015 році - відразу 450 тис. чол, і це без урахування біженців із зони АТО, які виїхали в Росію", - говорить він. За словами експерта, цей вплив на ВВП буде посилюватися в 2016 році так як виїжджають з країни все більш освічені і кваліфіковані кадри. До цього треба додати прямий відтік інвестицій і тіньове виведення капіталу, який експерт оцінює на рівні $ 4-4,5 млрд в 2015 році. У сукупності з падінням платоспроможного попиту це не дасть економіці зростати.

kurs


Друкувати
Найбільш популярні матеріали