Ще ніколи Україна не була такою енергетично залежною
Соціально-економічне піднесення України сьогодні пов’язане з вирішенням комплексу проблем, пов’язаних як із зовнішніми, так і внутрішніми ризиками. Необхідною умовою формування нової якості економічних відносин є децентралізація влади та реформа місцевого самоврядування. При цьому значні обмеження накладає високий рівень залежності національної економіки від зовнішніх джерел постачання енергетичних ресурсів.


12 жовтня в бізнес-центрі «Парус» пройшов VI Національний експертний форум «Ключові питання року». Програма проведення форуму включала три дискусійних панелі: «Децентралізація і цілісність держави», «Складові енергетичної безпеки» та «Україна в Європі та у світі». Всі три панелі були присвячені найбільш злободенним проблемам зміцнення української державності та усунення найбільш деструктивних екзогенних ризиків для господарської самодостатності і територіальної цілісності країни.

Спікерами дискусійної панелі «Децентралізація і цілісність держави» виступали відомі українські та іноземні політики, громадські діячі та чиновники: співголова групи стратегічних радників з підтримки реформ при Кабінеті Міністрів Іван Міклош, Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, Голова Луганської військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз, український політик Роман Безсмертний.

Роман Безсмертний наголосив на важливості правильної просторової організації господарства, зазначивши про відставання України від європейських країн за багатьма параметрами соціально-економічного розвитку. На його думку, необхідно чітко визначитися з пріоритетами децентралізації, щоб уникнути рецидиву 2005 року, коли децентралізація залишилась декларацією. Політик переконаний, що саме децентралізація дозволить зміцнити територіальну цілісність України.

Іван Міклош зосередив увагу присутніх на необхідності прийняття значної кількості законів задля прискорення реформ. Словацький економіст зазначив, що у свій час безпосередньо займався фіскальною децентралізацією на батьківщині і наголосив на необхідності врахування позитивного європейського досвіду при виборі пріоритетів децентралізації в Україні. На думку Івана Міклоша, запорукою вдалої децентралізації є встановлення фіскальної відповідальності територіальних громад. Він також значну увагу приділив питанням пролонгації мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

На його думку, відсутність повноцінного земельного ринку здійснює надзвичайно негативний вплив на реформи, особливо в частині активізації інвестиційної діяльності на селі. Міклош також наголосив на необхідності результативної імплементації прийнятих законів, які стосуються прискорення реформ. Словацький економіст звернув увагу аудиторії на те, що не було використано унікального шансу по прискоренню реформ в період, коли правляча коаліція мала конституційну більшість.

Олег Синютка вказав на суспільний запит стосовно проведення децентралізації, оскільки люди відчувають необхідність через додаткові повноваження реалізувати свої потреби. Львівський губернатор також зазначив, що обласні центри отримали значні фінансові ресурси вже на перших етапах децентралізації. На його думку, одним з каталізаторів розвитку територій є надання об’єднаним громадам права розпоряджатися землею. Він також констатував факт того, що у Львівській області кожного тижня відкривається нове підприємство

При проведенні дискусійної панелі «Складові енергетичної безпеки» виступили: радник з енергетики групи стратегічних радників при Кабінеті Міністрів Карел Хірман, радник міністра енергетики та вугільної промисловості України Сергій Чех, керівник енергетичної секції групи підтримки України Торстен Воллерт, народний депутат України Ольга Белькова.

На думку Карела Хірмана, ринкові реформи в енергетичному секторі України тільки розпочинаються. Активну участь в роботі даної панелі прийняв президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков. На переконання Івана Плачкова, в Україні сьогодні найбільш актуальною є не проблема енергетичної безпеки, а енергетичної залежності. Він вказав на кризові явища в атомній енергетиці, відсутність модернізації та реконструкції теплоенергетичних потужностей, залежність від зовнішніх поставок вугілля.

На жаль на ринку енергоресурсів як вітчизняного виробництва, так і імпортованих до цих пір не сформовано прозорого середовища, що призводить до перманентного зростання енергетичних витрат в собівартості виробництва продукції та знижує конкурентоспроможність вітчизняної продукції, а також «вимиває» доходи домогосподарств у зв’язку із зростанням тарифів на електроенергію і періодичними скачками цін на нафтопродукти.

Василь Голян,
головний редактор журналу «Економіст»


Друкувати