Олексій Хмара: «Насамперед російські корпорації приносять в Україну корумповану корпоративну культуру»Адже нове дослідження Transparency International «Прозорість в корпоративній звітності: оцінка міжнародних компаній країн, що розвиваються» (Transparency in Corporate Reporting: Assessing Emerging Market Multinationals) демонструє передусім у означених компаній відсутність корпоративних стандартів, які б не допускали корупцію у взаємовідносинах з органами влади у іноземних корпорацій, що ведуть бізнес в Україні.
Відтак, у той час, коли Україна стоїть на порозі вирішення подальшого напрямку інтеграції з Євросоюзом чи Митним союзом, дослідження Transparency International свідчить про високу корумпованість ведення бізнесу міжнародними корпораціями, зокрема, російськими та, до речі, китайськими. Звіт містить рейтинг, де компанії ранжують від нуля до десяти балів. Найвищий бал отримали компанії з найпрозорішою звітністю, нуль - найзакритіші компанії. Оцінка визначалася на основі трьох показників: звітності про антикорупційні програми компанії, прозорості її організації та розкритті інформації про фінансові операції державним органам. Звіт складався на основі відкритих відомостей.

А з найбільш негативними показниками в дослідження потрапили такі російські компанії, що мають бізнес в Україні, як «Газпром», «Альфа-груп» (представлена в Україні «Альфа-банком»), «Лукойл» та інші. Експерти оцінили ступінь розкриття інформації про фінансові операції «Газпрому» в 0 % , що значною мірою зумовило порівняно низький рейтинг. А найнижчі позиції рейтингу російських компаній мають «Северсталь» - 3,0 бали , «Альфа - груп» - 2,7 бали та «Лукойл» - 2,2 бали. Окрім того, більше третини компаній, що потрапили в список - з Китаю. Вони також показали найгірші результати як серед країн BRICS, так і в цілому по рейтингу: велика частина компаній з нижньої його частини - китайські. Так, виробник автомобілів Chery Automobile отримав 0,0 балів і опинився в самому низу переліку разом з мексиканською Mabe. Натомість найкращі показники - у індійської телекомунікаційної компанії Tata Communications, яка отримала 7,1 бали.

На думку Олексія Хмари, колишнього виконавчого директора Transparency International Україна, непрозорий стиль ведення бізнесу є загрозою для української економіки: «Перелічені компанії з негативним рейтингом, які непрозоро взаємодіють з державними органами, приносять в нашу державу власні корупційні схеми. На цьому тлі антикорупційні заходи, які вживає Уряд, мають всі шанси лишитися лише ідеальною теорією, яка не має стосунку до реального ведення бізнесу в нашій державі».

Варто принагідно зазначити, що донедавна в Україні не існувало правової відповідальності бізнес-компаній за корупційну діяльність. Але нещодавно Верховна Рада ухвалила Закон щодо відповідальності юридичних осіб за корупційні правопорушення. Як відзначає Олексій Хмара: «Закон № 2990 як ніколи гостро підіймає питання запровадження стандартів доброчесності та внутрішнього контролю в бізнес-корпораціях. Отож вперше в Україні запрацюють такі норми – це надзвичайно важливий інструмент, який зробить прозорою діяльність як іноземних так і вітчизняних компаній. Але правилам користування новим інструментом слід ще навчитися. Саме тому Transparency International Україна найближчим часом планує створити майданчик для діалогу між бізнесом, Урядом та громадськими організаціями, де буде розглядатися застосування норм нового законодавства».

Ігор Галущак


Друкувати