Для водіїв на дорогах з’явилися нові загрозиПісля зими українські водії нарікають на суцільні ями на автошляхах. Дорожні чиновники кажуть: щоб латати дороги, потрібно в 30 разів більше коштів, ніж виділяється. Правоохоронці звинувачують їх у розкраданні коштів. А «пересічні українці» гинуть у ДТП, в тому числі, й через незадовільний стан доріг.

Як зазначили в Укравтодорі, в країні налічується 170 тисяч кілометрів, м’яко кажучи, проблемних доріг. 90% з них уже відпрацювали свій вік 2-3 рази і потребують капітального ремонту, не кажучи вже вже про поточний. Для цього потрібно, щонайменше, 450 млрд грн. Виконати всі роботи відразу немає можливості.

Сьогодні автодор отримує приблизно втридцятеро разів менше — 15 млрд грн. З них на утримання та ремонт доріг йде не більше 15%. Решта грошей — це повернення кредитів. У автодору є величезні борги перед різними банками. У підсумку на дороги залишається 2 млрд грн.

Найцікавіше в цій непевній дорожній арифметиці те, що за ями, які автодор називає дорогами, водії платять щоразу самі. Так званий дорожній акциз закладений у кожній тонні палива. Щоразу як водій наповнює бак свого авто, він платить за вітчизняний асфальт від 80 до 140 грн. Скільки грошей збирають таким чином — невідомо, адже це запитання так і зависло без відповіді десь у трикутнику: Мінфін — Держказначейство — Міністерство податків та зборів.

Чималими є й витрати українців із родинних бюджетів на ремонт автомобілів через розбиті дороги. Нині СТО отримують вп’ятеро більше замовлень, ніж зазвичай. [1]

5 млрд грн на рік наша держава витрачає лише на ліквідацію дорожньо-транспортних пригод. Та втрата часу, грошей і навіть авто ніщо поряд з реальною загрозою життю. За незалежними міжнародними дослідженнями Україна посідає четверте місце у Європі за смертністю в ДТП і серед перших — за смертністю пішоходів.

Через дороги жахливої якості торік в Україні загинули 44 людини, а травмувалися 290 осіб. І це лише за офіційною статистикою, яка визнає далеко не всі випадки ДТП з вини стану покриття. [2]

Генеральна прокуратура України нещодавно прямо звинуватила дорожників у розкраданні коштів і безладі на українських шляхах. Завищення обсягу виконання робіт, за даними ГПУ, складало 177 млн грн.

Генпрокурор Віктор Пшонка закликав міністра інфраструктури Володимира Козака до відповіді, однак той претензіям здивувався: мовляв, автошляхи у його відомстві — ще не найгірші.

«Я глибоко переконаний, що в нас проблеми не тільки в автодорожньому, а й в залізничному та авіаційному секторі, котрі ми повинні, звісно, усувати», — пояснив міністр.

Підготував оглядач Олег ДЕМЧЕНКО
Економіст


[1] http://tsn.ua/groshi/dlya-kapremontu-ukrayinskih-dorig-ne-vistachaye-450-mlrd-grn-281441.html
[2] http://tsn.ua/groshi/chinovniki-rozikrali-na-remonti-dorig-chvert-milyarda-280127.html


Друкувати