Віталій Скоцик: Бюджет 2017 – це бюджет бідності та занепаду
Вже традиційним стало очікування від прийняття бюджету нових імпульсів для соціально-економічного піднесення. Значну кількість бюджетів розглядали як «бюджети розвитку», інші бюджети асоціювалися з «бюджетами проїдання». Цьогорічна бюджетна кампанія проходила на тлі загострення соціально-економічних проблем, в першу чергу, пов’язаних з посиленням тарифного тиску на пересічних громадян.


Ухвалення бюджету – 2017 викликало неоднозначні оцінки як в експертному середовищі, так і в середовищі політиків та громадських діячів. Жваво обговорюється реальне зниження окремих видатків, незважаючи на їх номінальне збільшення. Проголошуються аргументи щодо нереалістичності величини доходної частини та розбалансованості – видаткової.

Голова Аграрної партії України Віталій Скоцик, характеризуючи бюджет – 2017, зазначає, що у аграріїв забрали спецрежим ПДВ, який давав можливість щорічно накопичувати 20 млрд грн. на розвиток галузі, їм у наступному році обіцяють лише 3,5 млрд підтримки. На пряму фінансову підтримку агровиробників у бюджеті закладено 2,973 млрд грн., 1,5 млрд з яких є поки що віртуальними коштами Спеціального фонду. У випадку невиконання дохідної частини бюджету український агросектор отримає лише половину цих коштів.

Це бюджет бідності і занепаду, дохідна частина якого під великим сумнівом. Викликає сумнів і той рівень інфляції, який намалювали в уряді – 8%. Напередодні новорічних свят ми з експертами підрахували, що інгредієнти салату олів’є подорожчали за цей рік на 30-34%, а набір для куті – на 65%. Це ті наслідки економічної політики, які народ відчуває своєю кишенею, попри всі декларації економічного зростання і контрольованої інфляції.

Прийняття бюджету на 2017 рік викликало значний резонанс в суспільстві, особливо щодо вибору пріоритетів державної підтримки та фінансування традиційних видатків. Прийняття бюджету «розв’язало руки» представникам уряду у переговорах з міжнародними фінансово-кредитними установами та номінально відкриває перспективи залучення додаткових фінансових ресурсів у вітчизняну економіку. Відсутність підтримки окремих галузей закладає значні ризики стосовно їх розвитку в 2017 році, що може мати непередбачувані економічні та соціальні наслідки.

Український журнал «Економіст»


Друкувати