Олександр Сугоняко: на такий злочинний розпродаж працювала і попередня влада Януковича
Націоналізація «Приватбанку» суттєво перекроїла фінансово-банківський ландшафт країни. На жаль борги цієї установи прийшлося погашати за рахунок збільшення державного боргу, що знову лягає додатковим тягарем на пересічних українців, а не на олігархічні кола. Зростання боргової піраміда формує додатковий інфляційний потенціал, що при певних коливаннях на валютному ринку може призвести до розкручування чергової інфляційно-девальваційної спіралі.


Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, розкриваючи наслідки націоналізації «Приватбанку» для національної економіки в цілому та фінансової стабільності зокрема, на своїй сторінці у Facebook зазначає, що згідно з офіційним повідомленням на сайті Кабміну від 18.12.16 «приватні акціонери Приватбанку звернулися до уряду з пропозицією, аби держава в інтересах клієнтів банку стала його повним власником». Уряд пішов назустріч і купив банк за одну гривню. І купив його борг в інтересах власників банку, про що вони офіційно не просили.

Після цього кроку Уряду колишні власники Приватбанку, як боржники перед українцями, зникли, а замість них в якості боржника з’явилася держава в особі Міністерства фінансів. В кінцевому підсумку боржниками опинилися українські платники податків і не тільки.

Міністерство фінансів згідно з Постановою КМУ від 18.12.16, № 961 для формування капіталу банку здійснило випуск ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики) на суму 116,8 млрд. грн. з терміном обігу до 15 років і ставкою доходу до 10,5 відсотків річних. Тобто на таку суму збільшився державний борг, розмір якого і до цього був більшим за припустимий для слабкої української економіки.

Хронічний бюджетний дефіцит і критичний розмір держборгу, суттєво підсилені фактором бюджетного порятунку Приватбанку, змусять владу шукати нові джерела для «латання фінансових дірок» у більшості сфер державної діяльності. Крім нарощення боргу, таким джерелом у неї залишається єдине – розпродаж державних активів, включаючи землю. Це нинішня влада лукаво іменує «прямими іноземними інвестиціями». На такий злочинний розпродаж працювала і попередня влада Януковича.

Відбулася типова для України «наперсточникова» операція перетворення, з допомогою чиновників, приватного боргу у приватний дохід за принципом: «Я свої долгі нє обслужіваю». Вражає вона тільки своїм європейським, ба навіть світовим масштабом. Зухвалий, нахабний, негідний вчинок «чиновників» і «бізнєсмєнів».

Націоналізація «Приватбанку» відбулася як і попередні операції з перерозподілом значних активів в нашій країні за рахунок пересічних платників податків. Прорахунки колишніх власників будуть відшкодовуватися за рахунок держави та простих громадян, що культивуватиме нову фазу соціального напруження та підвищуватиме зневіру в надійність вітчизняної фінансово-банківської системи.

Український журнал «Економіст»


Друкувати