Справжня децентралізація мала місце лише під час прем’єрства Тимошенко
Проголошені Президентом та Урядом України децентралізація влади та реформа місцевого самоврядування, які тривають майже три роки, так і не дали позитивного ефекту. Численні декларації представників влади щодо перенесення центру тяжіння у перерозподілі податків на рівень регіонів та територіальних громад так і не отримали належного практичного впровадження.


У 2015 році у співвідношенні доходів Зведеного бюджету України питома вага Державного бюджету є вищою, ніж аналогічний показник за період з 2005 по 2014 роки. Натомість питома вага місцевих бюджетів є найменшою порівняно з 2005-2014 роками. Тобто має місце не фінансова децентралізація, а навпаки гіперцентралізація надходжень до фінансових фондів.

За період з 2005 по 2015 роки в динаміці доходів місцевих бюджетів в цінах 2004 року найвище значення мало місце у 2008 році і складало 37,9 млрд. грн., що на 12 млрд. грн. більше відповідного показника 2014 року та на 13 млрд. грн. – показника 2015 року. Тобто найвищий рівень доходів місцевих бюджетів спостерігався в період роботи Уряду, очолюваного Юлією Тимошенко.

Завдяки результативній політиці вдалося ідентифікувати реальну базу стягнення місцевих та загальнодержавних податків, закріплених за місцевими бюджетами, і забезпечити реальне збільшення надходжень до регіональних бюджетів та бюджетів територіальних громад. Тобто такі позитивні зрушення відбулися внаслідок ефективної бюджетно-податкової політики, а не завдяки механічному перерозподілу надходжень до фінансових фондів держави.

Український журнал «Економіст»


Друкувати
Найбільш популярні матеріали