Чому хліб подорожчав на 40 відсотківПрикметною рисою діяльності сформованого нинішньою правлячою коаліцією Уряду стала відміна державного регулювання цін на соціальні продукти. Виробники хліба та хлібобулочних виробів почали піднімати ціни навіть за умов, коли для цього не було об’єктивних підстав – зростання собівартості. Підняття цін на хліб найбільш боляче вдарило по найменш захищених верствах населення.

Також відміна державного регулювання призвела до недобросовісної поведінки виробників інших соціальних продуктів. Журналісти програми ТСН.Тиждень відстежили ціни на найдешевші харчі: молоко, сметану, масло, олію, яйця, курку, борошно, цукор, ковбасу та хліб. Замір робили в серпні минулого року і 8 липня 2017-го.

Результат вразив. Чек за набір продуктів виріс майже на третину – від 228 грн. до 300 грн. Тільки олія лишилася, як була. Решта – додали від 20%. А хліб подорожчав майже на 40%.

Значне подорожчання хліба відбувається на фоні відсутності зростання реальних доходів домогосподарств (має місце незначне зростання номінальних доходів), а також постійного підвищення тарифів на газ, тепло, електроенергію та воду. Тобто в скупних доходах домогосподарств частка витрат на хліб та оплату комунальних послуг різко зросла.

Натомість зменшилися можливості громадян стосовно придбання товарів довгострокового користування, що негативним чином впливає на розвиток малого та середнього підприємництва і закладає передумови до зменшення ВВП в наступних періодах.

Нагадаємо, що відміна державного регулювання цін на соціальні продукти, в першу чергу хліб, супроводжується посиленням гегемонії посередників на ринку паливно-енергетичних ресурсів, що дає підстави виробникам товарів першої необхідності говорити про зростання частки матеріальних витрат в структурі собівартості. Також має місце гонитва зернотрейдерів за зерновими як одним з найбільш експортоорієнтованих товарів, що також підігріває ціни на борошно.

Український журнал «Економіст»


Друкувати
Найбільш популярні матеріали