Приватбанку не була потрібна націоналізація - екс-глава НБУ
Екс-глава НБУ, екс-глава спостережної ради Приватбанку Володимир Стельмах висловив думку, що при ухваленні чиновниками рішення про націоналізацію Приватбанку переважали «зовсім інші цілі, ніж декларувалося». Він назвав їх «неекономічними».

В. Стельмах розповів, що за кілька днів до націоналізації Приватбанку він надіслав листа для глави НБУ Валерії Гонтаревої, в якому була озвучена оцінка фінансового стану банку, повідомляє finbalance.

«Там зазначалося, що банк утримує надійний рівень стабільності, додержується цільового показника платоспроможності та коефіцієнтів ліквідності, сплачує значні податки (у 2015 році – 6 млрд грн, у 2016-му – 4,9 млрд грн), виплатив для НБУ по рефінансуванню 12,5 млрд грн.

У листі вказувалося, що НБУ при здійснені наглядових функцій не завжди дотримувався об’єктивності та паритетності в підходах порівняно з іншими банками. До речі, цим самим порушувалися конституційні принципи рівного підходу держорганів до суб’єктів всіх форм власності», - зауважив В. Стельмах.

Він уточнив, що НБУ вводив обмеження для Приватбанку щодо залучення депозитів, тоді як для банків з держкапіталом надавав суттєво більше ліквідності порівняно з відтоком коштів клієнтів.

«Загальна сума рефінансування, яку під час кризи отримав Приватбанк, склала 0,43 гривні на 1 гривню відтоку депозитів. В Ощадбанка цей показник був 1,6 грн (тобто майже в 4 рази більше), в Укргазбанка – 2,7, Хрещатика – 1,38. Середньомісячна відсоткова ставка по рефінансу в Приватбанку в 2014 році склала 17,3%, в 2015 році – 22,8%, за 10 місяців-2016 – 22,6%. А для банків з держкапіталом – відповідно 10,69%, 16,95%, 13,3%. Строк рефінансування Приватбанку був до трьох років, а для банків з державним капіталом – до п’яти років.

Ми просили розстрочити термін повернення рефінансування на такий же строк, як і для державних банків, - до п’яти років, а також встановити плату на рівні облікової ставки. І все», - зазначив В. Стельмах.

Окремо екс-глава НБУ та екс-глава спостережної ради Приватбанку констатував, що «упродовж фактично всього періоду роботи Гонтаревої на посаді глави НБУ в Приватбанку сиділи представники Нацбанку, але вони жодного разу офіційно не озвучили банку зауваження».

«Якби вони сказали, що банк порушив коефіцієнт ліквідності, це одна річ, але ж жодного разу не було зауважень. Жодного разу», - підкреслив В. Стельмах.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали