ProZorro вдосконалять за формулою “Купуй українське, плати українцям!”Парламент ухвалив за основу законопроект №7206 «Купуй українське, плати українцям!», що запроваджує для спеціалізованих предметів державних закупівель обов’язкове врахування критерію місцевої складової з вагою не менше 20% в структурі приведеної ціни. На практиці це означатиме, що на 100% український товар (зарплата, сировина, матеріали, компоненти, енергія, кредити тощо) матиме 25% цінову перевагу перед таким же, але на 100 % імпортним товаром, який не містить жодної української складової. Як зазначається, це додасть близько 1,1 відсоткового пункту до зростання ВВП, скоротить безробіття на 0,4 в.п. та імпорт на 4,4 в.п., що позитивно відобразиться на торговельному балансі, промисловому виробництві та доходах українців.

Місцева складова буде обраховуватися через рівень ресурсної локалізації (наскільки товар має українську складову у собівартості) згідно чіткої та прозорої формули, встановленої в законі, за методикою, яку затвердить КМУ.

Як пояснив один з авторів законопроекту, голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, наразі українські державні закупівлі значною мірою працюють на розвиток економік інших країн та на добробут їх громадян. «Річний обсяг публічних закупівель, що здійснюється на гроші платників податків, сягає 275 млрд грн, а це - майже 12% ВВП Україні. І хоча понад 99% учасників тендерів - українські компанії, частка імпортної складової при держзакупівлях оцінюється експертами у 38% (понад 100 млрд грн на рік).Для порівняння: частка імпортної складової при державних закупівлях в інших країнах в рази менша - у Японії та США - нижче 5%, у ЄС - в середньому 7,9%,а в нас - 38%!!! Що це означає? Купуючи за кордоном товари, які Україна виробляє або здатна виробляти сама, ми даруємо іншим країнам наш економічний розвиток, робочі місця, інвестиції, податки та нормальне економічне майбутнє! А самі лишаємось боржником та експортером сировини, робочих рук і талантів. Саме тому ми з Олегом Ляшком та однодумцями внесли в Парламент №7206 «Купуй українське, плати українцям!», що був підписанийбільш ніж 30 депутатами з різних фракцій та груп», - зазначив заступник Лідера РПЛ з економічної політики.

"Багатофакторна модель, яку ми пропонуємо діє у більшості країн світу, в тому числі, і у Європі. Сьогодні в Україні 99% державних закупівель здійснюється лише за одним показником - ціна. Такого не знайдете ніде у світі. У Великій Британії, Франції, Німеччині, інших країнах, при державних закупівлях, окрім ціни враховуються й інші фактори (інноваційна, місцева складова і т.д.). У багатьох державах менше 10% закупівель відбуваються за ціною. У нас же все перевели в цінову рамку - в результаті, виграють закордонні виробники, українські ж лишаються без замовлень - знищуються робочі місця, виробництва, а це продукує бідність в країні", - підкреслив В.Галасюк.

Як наголошують експерти, запропонована модель оцінки тендерних пропозицій не протирічить міжнародним зобов’язанням України в рамках СОТ та Угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС (DCFTA), адже підпадає під виключення з загальних правил, зокрема, як захід макрофінансової та макроекономічної стабілізації, який приймається країною в умовах зовнішньополітичної та військової агресії, критичного дефіциту платіжного балансу та загроз економічній безпеці, що допускається нормами міжнародного торгового права. «Купуй українське, плати українцям!» також враховує кращий світовий досвід. Наприклад, в США, згідно федерального законодавства, держустанови повинні надавати перевагу продукції, що містить не менше 50% місцевої складової, а також надавати 6% цінову перевагу і ще більше - 12% для МСП національним виробникам при виборі між ними та іноземним учасниками тендеру.

Законопроект підтримали Прем’єр-міністр, Торгово-промислова палата України, Український союз промисловців та підприємців, Федерація роботодавців України, інші асоціації вітчизняних виробників і промисловців, та експерти.

ВІДЕО


Друкувати
Найбільш популярні матеріали