Кон’юнктура світових сировинних ринків сприяє тому, що економіка України продовжує зростати, а міжбанківський ринок – поповнюватися валютними активами. Так, середньоденний обсяг торгів доларом в січні поточного року порівняно з січнем 2017 року збільшився на 52% – з 245 до 373 млн. дол. (рис. 1).

Основними драйверами зростання стали аграрії та металурги. Ціни на зернові є вищими за аналогічні максимуми у попередньому році. Стабільно підвищується і значення Metals & Minerals Price Index, що добавив у грудні-2017 ще 0,8%. Крім того, став працювати і кількісний фактор через збільшення обсягів виробництва у сільському господарстві та експортоорієнтованих сферах промисловості. Так, обсяги металургійного виробництва зростали в середньому на 3% щомісячно у четвертому кварталі 2017 року.

Чому в економіці України є передумови для стабільності гривні у 2018 році

В цілому, якщо перша робоча декада січня не відзначилась особливим розмахом торгів, то вже після Різдвяних свят міжбанк просто переповнився валютою. Пропозиція долара в окремі дні більш, ніж у двічі перевищувала аналогічні значення січня-2017.

Оптимізму також додає і статистика по платіжному балансу за результатами 2017 року, зведене значення якого виявилось вищим порівняно з попереднім роком. Якщо у 2016 році Нацбанк інформував про наявність профіциту платіжного балансу в розмірі 1346 млн. дол., то в 2017 році даний показник склав 2566 млн. дол. (рис. 2).

Чому в економіці України є передумови для стабільності гривні у 2018 році

Крім того, зафіксовано зростання в середньому в 5 разів по портфельних інвестиціях та торгових кредитах, що і забезпечило покращення показників платіжного балансу. Одночасно зменшився потік по прямих іноземних інвестиціях на 30% та виріс дефіцит поточного рахунку.

У міжнародному дослідженні компанії EY «EMEIA Fraud Survey 2017», присвяченому ризикам шахрайства в Європі, на Близькому Сході, Індії та Африці (EMEIA), Україна очолила рейтинг найбільш корумпованих країн світу. За рівнем корупції і хабарництва Україна випередила Кіпр і Грецію. Відповідальність за неефективну боротьбу з корупцією лежить на правлячій парламентській коаліції та сформованому нею уряді. Тому влада повинна перестати імітувати боротьбу з корупцією, інакше це призведе до того, що великі міжнародні інвестори просто відмовляться заходити на український ринок.

Як наслідок, сьогодні в Україні популярні інвестиції в невеликі проекти розміром до 10 млн у.о. та у такі сфери як сільське господарство, переробна, зокрема харчова, промисловість, відновлювальна енергетика та фармацевтика.

Таким чином, з огляду на присутню інвестиційну активність можна очікувати нарощення експортних можливостей України у 2018 році та подальший потік фінансового та боргового капіталу через канали портфельних капіталовкладень та торгових кредитів. Додаткового імпульсу надасть подальше зростання світової сировинної кон’юнктури, зокрема підвищення вартості металів та зернових.

Це відповідно позитивно вплине на основні макроекономічні показники. Зокрема, посилить стабілізацію валютного курсу в країні, прискорить економічне зростання та виконання дохідної частини фінансових фондів держави. Крім того, виконання бюджету дозволить зменшити емісійний потенціал зростання споживчих цін в країні.

Вадим Бардась
Investment and forecasting expert
European Analytical Centre


Друкувати
Найбільш популярні матеріали