Білоруси чекають обвалу рубляТретина білорусів очікують нової девальвації білоруського рубля, а дві третини вважають, що білоруська економіка як і раніше перебуває в кризі, всупереч заявам чиновників про стабілізацію фінансової системи, рапорти про підвищення зарплат і зниження інфляції.

На початку минулого року влада оголосила про перемогу над кризою: білоруський рубль стабільний з осені 2011 року, а інфляція торік сповільнилася до 23 відсотків. Однак дані соцопитування, проведеного в березні серед 1500 чоловік Незалежним інститутом соціально-економічних і політичних досліджень, свідчать, що білоруси не поділяють оптимізму чиновників.

Згідно з цими даними, до девальвації в найближчі місяці готові 32% білорусів, близько 43% вважають її ймовірною, а національній валюті довіряє тільки 19 відсотків. «Це критерій, який показує високий рівень недовіри до влади», – констатував засновник інституту Олег Манаєв.

Всупереч зовнішнім ознакам стабілізації та заявам влади, за даними опитування, 65% білорусів вважають, що економіка все ще перебуває в стані кризи, і тільки 25% вірять, що криза минула.

«Люди відчувають загальну нестабільність нинішньої ситуації. Вони відчувають, що теперішній стан дуже хиткий», – сказав Манаєв.

У лютому білоруський Нацбанк говорив про збереження в країні девальваційних та інфляційних очікувань. Однак уже в березні, підкоряючись вимозі президента країни, регулятор оголосив про зниження ставки рефінансування, яка залишалася незмінною протягом півроку, відразу на 1,5 процентних пункта.

МВФ назвав це рішення влади передчасним, однак у вівторок глава білоруського Нацбанку Надія Єрмакова заявила, що бачить потенціал подальшого зниження ставок. «Я думаю, що у ставки є перспектива на зниження», – сказала Єрмакова журналістам, посилаючись на уповільнення інфляції.

Зниження ставок супроводжується збільшенням обсягу рублевих вкладів в перші два місяці року майже на 17% до 19% білоруських рублів.

«Ці дані (опитування) показують, що довіра до банківської системи підтримується виключно спекулятивними ставками за рублевими внесками. Як тільки вони почнуть знижуватися, ми побачимо втечу з білоруського рубля», – прогнозує глава Аналітичного центру Мізеса в Білорусі Ярослав Романчук.

За даними Нацбанку, за лютий рублева грошова маса в Білорусії зросла на 9,0 відсотків – до 70 трильйонів білоруських рублів. «Відтік грошей з рублевих депозитів у валюту – це те, що може зруйнувати нестійкий баланс», – сказав Романчук.

У 2011 році накачування економіки емісійними грошима на тлі недовіри до рубля виснажило резерви Нацбанку і спровокувало дефіцит валюти, давши старт найтяжчій за десятиліття фінансовій кризі.

«Люди усвідомлюють, що якісні характеристики офіційних показників економічного розвитку зараз істотно нижчі, ніж ще півтора року тому», – впевнений Олег Манаєв.

Білорусь, яка активно позичала під час кризи, в цьому році мусить виплатити 3 мільярди доларів США за зовнішнім боргом, обсяг якого становить $12 млрд.

За матеріалами: Lenta.ru


Друкувати
Найбільш популярні матеріали