Для аграрного бізнесу підготовили підвищення податківПереважна більшість українських аграріїв, в першу чергу, особисті селянські господарства ледве зводять кінці з кінцями через шабаш посередників на аграрному ринку. Збільшення податкового тиску ще ускладнить їх функціонування та виживання. Економічна доцільність говорить про те, що центр тяжіння в сплаті податків повинен переміститися в сегмент агрохолдингів, що сконцентрували в себе значні площі сільськогосподарських угідь.
Міндоходів підготувало зміни до Податкового кодексу, що передбачають перегляд системи сплати фіксованого сільськогосподарського податку та ресурсних платежів.

Чиновники пропонують ввести з 1 січня 2014 року новий механізм сплати екологічного податку та збору за спеціальне використання води – через податкових агентів, які «отримують рентний дохід від діяльності з природними ресурсами або діяльність яких продукує джерела впливу на природу».
У їх число будуть входити суб'єкти господарювання, які продають товари в аерозольній упаковці або імпортують їх (ставка збору – 1% від митної вартості), скидають у воду продукти побутової хімії або формують відходи з полімерів, гуми, люмінесцентних ламп (1 євро/од), а також одержувачі гуманітарної допомоги у вигляді такої продукції (100 євро/т).

Ставка плати за користування надрами буде обчислюватися у відсотках від вартості видобутих корисних копалин – 3-7,5%, але сума платежу не повинна бути менше нинішнього рівня – 0,34-39,3 грн/од обсягу або ваги, пише видання.

Крім того, зміни торкнуться і аграріїв. Сільгоспвиробники зараз платять фіксований податок, виходячи з нормативної грошової оцінки землі ще з 1995 року. Тепер же норматив запропоновано індексувати, як це відбувається у разі сплати податку на землю. Тобто замість нинішніх платежів – у середньому 5,5 грн/га ріллі (грошова оцінка сільгоспугідь – 3,674 тис грн/га) – доведеться платити 31 грн/га (на 1 січня 2013 року – 20,64 тис гривень). Це сумарно збільшить доходи держави на 1-1,3 млрд. гривень.

Необхідність реформування ФСП передбачена національним планом економічних реформ на 2013 рік. За словами глави Аграрного союзу Геннадія Новікова, ФСП у розмірі приблизно 6 гривень не переглядалася давно, але раніше в його структуру, крім податку на прибуток і землю, плату за користування надрами та водою, входив збір до Пенсійного фонду. Зараз же аграрії сплачують його окремо.

«Тому якщо до цих 6 гривень додати всі платежі, які зараз вносяться, то сума перевищує навіть шестиразове збільшення», – говорить він. Президент асоціації «Клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса погоджується, що підвищення платежів позначиться на собівартості продукції і прибутковості компаній [1].
Найпотужніші фінансові групи в Україні накопили свої капітали завдяки присвоєнню значної ренти внаслідок того, що сплачували символічну плату за користування надрами. З огляду на це збільшення плати за користування надрами є необхідним кроком до того, щоб перерозподіляти природну ренту в інтересах суспільства, а не вузького кола осіб. В аграрному секторі потрібно дуже зважено підходити до оподаткування діяльності особистих селянських господарств, щоб не допустити подальшого вимирання села та посилення енергетичної спрямованості сільськогосподарського виробництва.

Економіст

[1] http://www.epravda.com.ua/news/2013/04/23/372304/


Друкувати
Найбільш популярні матеріали