Українська економіка стала падати швидше прогнозівУкраїнська економіка в II кварталі скоротилася на 1,3%, що більше, ніж кварталом раніше. Незважаючи на те що експерти очікують зростання економіки вже в III кварталі, за підсумками року найоптимістичнішими прогнозом є нульове зростання, та й то лише завдяки сільському господарству. Тим не менше, частка сільського господарства у ВВП країни становить лише 8%, що не змінює загальний стан справ в економіці.

Як відзначає 'Комерсант-Україна', складний стан економіки не дає підстав для економічного стрибка в 2014 році - підйом може бути до 2 %.

Падіння реального ВВП в II кварталі виявилося більш значним, ніж очікувалося раніше, - на 1,3 % , а не 1,1%. У I кварталі ВВП України знизився на 1,2 %, а значить, замість гальмування темпи спаду прискорилися. У порівнянні з початком року поглиблення спаду спостерігається у добувній промисловості ( з 0,1 % до 1,6 %) і будівництві ( з 14,8 % до 20,9 %).

Темпи зростання торгівлі знизилися з 3,1 % до 1,4 %, а у фінансовому секторі після підйому на 3,9 % відбувся спад на 3,1 %. Від більшого скорочення економіку втримало сільське господарство - темпи зростання в галузі прискорилися з 5,7 % до 20,9 %. Відносно стабільними залишаються показники переробної промисловості : темпи спаду знизилися з 9,5 % до 9,2%. Гальмується і зростання цін в економіці. Якщо за підсумками I кварталу дефлятор ВВП становив 3,9% , то за підсумками II кварталу - 2,1 %.

Більш показовою структура ВВП за категоріями кінцевих споживачів. У II кварталі попит держсектора скоротився на 1%, а валове нагромадження основного капіталу - на 19,7 %. Одночасно прискорилося зростання попиту домогосподарств ( з 4,5 % до 7,4 %). "Незважаючи на гальмування зростання доходів українців, вплив цього чинника на попит відбувається з лагом", - пояснив начальник управління корпоративних фінансів УкрСиббанку Сергій Ягнич.

Затяжний спад ВВП знижує ймовірність позитивного показника за підсумками року. "Раніше ми очікували зростання ВВП на рівні 0,6 %, але зараз будемо погіршувати прогнози до нуля", - відзначає пан Ягнич. В уряді все ще розраховують на зростання економіки. Вчора перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолій Максюта заявив, що хороший урожай і вигідна база порівняння дозволять країні уникнути падіння ВВП. Він також визнав, що економічне зростання буде нижче 3,4 %. Показники липня поки суперечливі: на тлі зростання сільського господарства промислове виробництво скоротилося на 4,9 %.

Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць уточнює, що показники цього року будуть залежати від того, наскільки серйозними виявляться "торгові війни" з Росією. "Коли будуть оприлюднені дані III кварталу, можна буде оцінити вплив останнього торгового конфлікту на зростання ВВП. Поки оцінити цей вплив складно, але він існує, і подальше загострення торговельних відносин здатне додатково погіршити річну оцінку" , - пояснив він.

Ще більш поганою новиною є те, що нинішній розвиток економіки не дає підстав очікувати значного зростання ВВП за підсумками 2014 року. "Очевидно, що зовнішній попит в 2014 році покращиться. Перед президентськими виборами 2015 також слід чекати зростання соціальних виплат, що стимулює внутрішній попит. Однак поки немає галузі, здатної в наступному році стати "драйвером" економічного зростання так, як цього року "тягне" економіку сільське господарство", - зазначив пан Ягнич. За його словами, навіть з урахуванням бази порівняння нинішнього року зростання ВВП в 2014 році складе близько 2%. З такою оцінкою погоджується і Валерій Геєць. "Зростання української економіки в 2014 році залежатиме від того, наскільки оперативно український бізнес зможе адаптуватися до нових торгових режимів з ЄС та Митним союзом. Однак така адаптація потребує коштів, а в цьому зв'язку викликає занепокоєння те, що зростання інвестицій в українську економіку поки немає. Тому зростання ВВП залишиться дуже повільним - в межах 2% " , - пояснив він.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали