Нобелівська премія з медицини – за клонування і стовбурові клітиниУ Швеції оголошені перші лауреати Нобелівської премії. За наукові досягнення у сфері медицини і фізіології були нагороджені британець Джон Гардон і японець Сінья Яманака, які проводили дослідження стовбурових клітин. Окрім того, британський біолог свого часу став першим у світі вченим, який запропонував метод клонування тварин. А професор з японського університету Кіото розробив метод отримання стовбурових клітин людини з неембріональних стовбурових клітин.

Сер Джон Гардон (Sir John B. Gurdon) – британський біолог, відомий своїми роботами з пересадки клітинних ядер. Він народився в 1933 році, а в 1960 році закінчив Оксфордський університет. Докторський ступінь вчений отримав у Каліфорнійському технологічному інституті. У 1962 році Гардон провів експеримент, у ході якого замінив ядро з яйцеклітини жаби на ядро, взяте з клітини кишечника. Згодом з такої яйцеклітини розвивалися нормальні пуголовки. В результаті експерименту були отримані докази того, що в геномі вузькоспеціалізованих клітин зберігається інформація, достатня для роботи всіх клітин організму, а їх спеціалізація може бути оборотною.

Сінья Яманака (Shinya Yamanaka) народився в Осаці в 1962 році, в рік виходу у світ ключової наукової статті Гардона. Він закінчив університет Кобе, а докторську дисертацію захистив в Університеті Осаки в 1993 році. Дослідження, за які Яманака отримав Нобелівську премію, були проведені через 40 років після експериментів Гардона. У 2006 році японський вчений опублікував зі співавторами статтю, в якій показав, що активувавши всього чотири гени у клітин сполучної тканини, їх можна перетворити на стовбурові клітини. Згодом з таких клітин можуть розвиватися будь-які клітини організму [1].

До кінця тижня в Стокгольмі оголосять також володарів 111-ї Нобелівської премії з фізики, хімії та літератури. Останньою вручать премію миру в Осло. Нагадаємо, в трійку фаворитів цієї останньої ввійшла представниця України Юлія Тимошенко.

Церемонія нагородження лауреатів 2012 року за традицією відбудеться 10 грудня – у день смерті шведського підприємця і винахідника Альфреда Нобеля (1833-1896), засновника Нобелівських премій.

[1] http://lenta.ru/news/2012/10/08/nobelmedicine/


Друкувати
Найбільш популярні матеріали