Яким є справжній курс долара і хто відповість за валютні спекуляціїОб’єктивний курс долара становить 10,5-11 гривень. Його завищення при значному зменшенні обсягу торгів на міжбанку означає валютні спекуляції, за які мають відповісти всі причетні до дестабілізації нацвалюти.

«При мінімальних оборотах торгів на міжбанку, які стали в три рази меншими, ніж зазвичай, хтось виходить на торги і пропонує ціну (долара) по 13 грн., ще б хтось вийшов і по 17 грн. запропонував, і це було б засвідчено. Але хто буде купувати? Які обсяги покупок? Може, там і покупок не було. Але курс накрутили, знаючи, що він завтра буде нижчий. Можливо, що на це і працювали окремі банки. І треба з’ясувати, хто і чому це робив, і карати, якщо це мало місце. Тому що люди-то панікували», – сказав президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко в ефірі програми «Національний інтерес» на телеканалі БТБ.

«Я вважаю, що тут явно недопрацьовують вищі керівники держави, які знають набагато більше деталей та нюансів, ніж ми з вами. Вони мали б виступати перед громадянами, щоб подати правдивий сигнал про реальний стан справ. Сказати: я знаю, що реально курс такий-то, а не 13 грн чи більше! Тож треба дивитися, щоб було видно будь-які дії, що чи завищують курс, чи знижують його нижче економічно обґрунтованої позначки. Ми мусимо знати, що курс має бути таким, який він є з точки зору національного інтересу. Він має бути правдивим і економічно обґрунтованим. А дезінформація суспільства є злочином, за який мають нести покарання всі, хто дестабілізує ситуацію», – заявив експерт.

Нагадаємо, що НБУ відключив 14 банків від системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку, наразі триває перевірка їхньої діяльності. Також керівництво НБУ не виключає, що частина з них буде позбавлена ліцензій.

Об’єктивний курс гривні до долара мав би бути в коридорі 10,5-11 гривень, – вважає відомий економіст Ігор Уманський, повідомляє Минфин.

Експерт вважає, що для укріплення гривні Нацбанку зовсім не обов’язково витрачати золотовалютні резерви. Впливати на міжбанківський ринок можна суто адміністративними методами. «Для цього потрібно змінити політику невтручання і політику ставлення, що нібито ринкові умови визначають курс. Ми живемо, на жаль, не в ринковій ситуації і ринкові інструменти, не тільки в фінансовій сфері, в Україні ще не працюють», – вважає Уманський.

Він зауважив, що рішенням усунути 14 фінустанов з торгів на міжбанківській біржі Нацбанкові вже вдалося укріпити гривню. «Цим рішенням НБУ дещо заспокоїв ринок і повернув курс – не на рівень, який мав би бути на сьогодні, утім більше ніж 2 гривні в курсі ми побачили зміни. Мені здається, що на сьогодні об’єктивний курс гривні мав би бути в коридорі 10,5-11 гривень», – наголосив економіст.

Фахівець зазначив, що надходження додаткових коштів також сприятиме формуванню позитивних очікувань на ринку. «Безумовно, надходження додаткових коштів і в валютні резерви, і в цілому відкриття ринків для України – буде досить позитивно сприйняте ринком, з одного боку. З другого – мінімізує ті негативні очікування, які на сьогодні переповнюють учасників цього ринку», – вважає Уманський.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали