Україні загрожує стагфляція, – НБУЯкщо не зменшити темпи скорочення ВВП негайно, в Україні буде справжня стагфляція. Таку думку висловив радник голови Національного банку України Валерій Литвицький.

Як передає УНІАН, за словами економіста, ВВП України в першому кварталі 2014 року скоротився на 1%.

«В першому кварталі економіка ввійшла у рецесію. Поки що технічну (три місяці). ВВП скоротився, за моїми оцінками, до 1%», – сказав Литвицький.

«Виробництво ВВП скоротилося, за моїми оцінками, до 1%. Рік тому спад склав 1,1%. Значить, така дивергенція трендів є небезпечною. Якщо вона збережеться у ІІ кварталі, то у нас буде повноцінна стагфляція», – заявив він.

Також Литвицький повідомив, що в 2014 році стагнацію економіки попередніх років змінила рецесія, яка поки що є тільки технічною, але може перетворитися на повноцінну в II кварталі.

Радник глави НБУ припускає, що рецесія може завершитися в ІІІ кварталі, при цьому існує ймовірність початку зростання економіки тільки в IV кварталі, передає kv.com.ua.

Литвицький нагадав, що в минулі роки цінова й курсова стабільність була збережена, але в результаті відбувся «затиск» економіки, небезпечний для збереження фінансової стабільності в подальші роки.

«Розплата прийшла в Україну в 2014 році. Вона зачепила курс, ціни, ліквідність. Тобто, сьогоднішній вимушений перехід до більшої «свободи» руху курсу – це реакція на його попередню квазіфіксацію. А інфляція переважно спровокована девальвацією, частково накручена податками, спадом і, зрештою, «накаркана» говірливими», – сказав Литвицький, і зазначив, що невиважені, небезпечні й передчасні заяви щодо обмінного курсу, цін, економічної активності накручують негативні очікування ринку.

Радник глави НБУ нагадав, що регулятор цього місяця підвищив облікову ставку й робочі ставки з надання ліквідності банкам, підкреслюючи, що це тимчасовий захід, покликаний знизити інфляцію й сприяти зміцненню фінансової бази банків, а надалі Нацбанк знову знизить ставки. «Якби в 2011-2013 роках своєчасно знижували ставки, то поточне їх підвищення не було б різким», – зазначив Литвицький. За його словами, готуються заходи зі зниження інфляції, орієнтовані на посилення монетарної політики, проте їх ефективність залежатиме від успішного вирішення бюджетних проблем.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів прогнозує зниження ВВП України за підсумками 2014 року на 3% при інфляції 12-14%. Разом із тим, початкова редакція закону про держбюджет, прийнята в січні 2014 року, передбачала зростання реального ВВП на 3% при інфляції 8,3%.

Стагфляцією прийнято називати стан економіки, у якому застій або зниження темпів зростання виробництва поєднується зі збільшенням рівня безробіття та інфляції.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали