Віктор Пинзеник пояснив, чому локомотивом економічного зростання в Україні виступає торгівля
Прискорення темпів економічного зростання в Україні є необхідною передумовою побудови економіки нової якості та підвищення життєвого рівня пересічних українців. Як показують основні тенденції розвитку головних сегментів національного господарства у третьому кварталі 2017 року зростання економіки не відзначається якісними зрушеннями, а зумовлено висхідною динамікою в торгівлі та збільшенням обсягів імпорту.


Колишній міністр фінансів України Віктор Пинзеник, даючи оцінку оприлюдненій НБУ інформації про економічне зростання України за ІІІ квартал поточного року в 2% (у I кварталі ВВП зріс на 2,5%, у другому – на 2,3%), зазначає, що очевидними є парадокси такого зростання.

Як зазначає Віктор Михайлович, промислове виробництво за дев’ять місяців зменшилося на 0,3%, аграрний сектор теж скоротився (-0,7%). Істотно зросло будівництво (майже на 24%), але його невелика частка має незначний вплив на динаміку, як (у силу цієї ж обставини) і транспорт, що теж демонструє зростання.

А що ж дає ріст? Хорошу динаміку демонструє торгівля. За підсумками дев’яти місяців вона наростила оборот на 8,8%. А це другий за масштабами сектор української економіки (після промисловості). За оцінками, він забезпечив з початку року близько 1,4% приросту ВВП, тобто його основну частину.

Але тут випирає другий очевидний парадокс. А що ж продає наша торгівля, що наростило обсяги продажів, коли промисловість у мінусі, сільське господарство теж? Таку динаміку даного сектора забезпечила не національна економіка, а імпорт. За 8 місяців поточного року його масштаби зросли на 27,4%.

Важко бути спокійним не тільки за таких темпів економічного зростання, але і його якості. Бо локомотивом нашого нинішнього економічного зростання виступає торгівля, що в свою чергу забезпечується значним нарощуванням масштабів імпорту.

Отже, переможні реляції представників Уряду про незворотність проявів економічного зростання відзначаються декларативністю. В економіці не спостерігається якісних зрушень, що дали б можливість забезпечити поступальний вихід національного господарства на висхідний тренд розвитку. Економічне зростання, зумовлене кон’юнктурними коливаннями та збільшенням імпорту, не носить довгострокового характеру і не сприяє усунення структурних дисбалансів в системі суспільного відтворення.

Український журнал «Економіст»


Друкувати
Найбільш популярні матеріали