Чому нерезиденти скуповують українські держоблігаціїЗ початку року 2019 року гривня зміцнилася по відношенню до долара на 9,1%, і це найкращий результат серед усіх національних валют світу. Про це написав голова Ради НБУ Богдан Данилишин на своїй сторінці у Facebook.

За словами Данилишина, 1 серпня офіційний курс долара досяг рекордно низького за три роки значення — 25,02 грн.

Голова Ради НБУ зазначив, що серйозне зміцнення гривні пов'язують з низкою причин, одна з найважливіших — різке збільшення обсягу куплених нерезидентами ОВДП.

«Дійсно, з початку року портфель ОВДП виріс в 13 разів, а загальний обсяг інвестицій нерезидентів в ОВДП за станом на кінець липня досяг 3,6 млрд. доларів. Причому особливо високими темпами нерезиденти почали купувати ОВДП з літа», — додав він.

Данилишин нагадав, що такого попиту на українські боргові папери не було з 2005-2006 років.

На його думку, причиною великого попиту є як стабілізація економіки України та отримання політичної визначеності, так і висока привабливість держоблігацій для інвесторів.

«Дійсно, 15,5-16% за довгостроковими держоблігаціями — непоганий дохід для інвестора (інша справа, що це буде коштувати державі). А, якщо інвестори продавали валюту для купівлі ОВДП за більш високим курсом, ніж очікують купити при виході з держпаперів, тоді зможуть розраховувати ще й на дохід від курсової різниці», — відзначив голова Ради НБУ.

Водночас Данилишин вважає, що зміцнення гривні — це і позитивне, і в той же час негативне явище для економіки.

«У Нацбанку не турбуються з цього приводу, в його системі координат зміцнення нацвалюти — рух в потрібному напрямку. Але як бути Міністерству фінансів, для якого це не несе нічого хорошого в найважливішому для нього питанні — виконання прибуткової частини держбюджету? Справа в тому, що в бюджеті на поточний рік розрахунки зверстані, виходячи з курсу 29,4 гривень за долар. Серйозне зміцнення гривні істотно ускладнює виконання доходної частини бюджету. Наприклад, в червні держбюджет недорахувався 17,8% від запланованих надходжень. А сумарно за січень-липень план по доходах виконано лише на 96,4%», — додав він.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали