Як влада планує поділити українську землю: скільки даватимуть в одні рукиНайбільш яскравим віддзеркаленням пріоритетів діяльності правлячої парламентської монокоаліції, представленої депутатами партії «Слуга народу», стало намагання за будь-яких обставин запустити ринок сільськогосподарських земель. І все це за умови відсутності належних умов для захисту інтересів українського селянина на даному ринку.

За 27 років наявності заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення так і не було повною мірою сформовано нормативно-правове та методичне підґрунтя для забезпечення прозорих умов укладання угод купівлі-продажу найбільшого багатства українського народу.

Тому турборежим прийняття закону про обіг земель сільськогосподарського призначення супроводжується значним спектром ризиків, в першу чергу, щодо адекватного розподілу найбільш ліквідних земельних активів, виходячи з фінансового стану українських селян і їх здатності за нинішніх умов накопичувати банк сільськогосподарських земель для розвитку фермерства.

Апогеєм безсистемних дій монокоаліції у сфері земельних відносин стало те, що 1 січня 2020 року завершується дія заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення і новий законодавчий акт про її продовження не прийнято. Не прийнято також і закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, який би запустив ринок даної категорії земель. Фактично наступає «золота пора» для земельних спекулянтів, виходячи з мінливості вітчизняного земельного законодавства.

Держгеокадастр України вже зробив заяву про те, що мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення продовжується і після 1 січня 2020 року, хоча законодавчого підґрунтя для цього немає. Тому найбільш адекватно відображає дії органу державного управління, який визначає політику у сфері земельних відносин, епохальний вислів про те, що за відповідних умов «слова до справи не пришиєш».

Водночас профільний комітет вже приступив до розгляду правок до законопроекту №2178-10 (закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, який знімає заборону на відчуження даної категорії земель), що проголосований у першому читанні 13 листопада 2019 року. Депутатський корпус надав більше 2000 правок, розгляд котрих займе багато часу і підвішений стан у земельних питаннях буде тривалим та не прогнозованим.

Відповідно до законопроекту №2178-10 в одних руках може концентруватися сільськогосподарських земель не більше 8% всієї площі даної категорії земель адміністративної області, тобто в Одеській області, де загальна площа сільськогосподарських земель становить 2,59 млн. гектарів, бенефіціар зможе концентрувати в своїх руках 207, 3 тис. гектарів (рис. 1).

Як влада планує поділити українську землю: скільки даватимуть в одні руки

Рис. 1. Площа с/г угідь в адміністративних областях України та максимальна концентрація с/г угідь в одного бенефіціара*
*розраховано за даними Держгеокадастру України

В середньому по Україні площа сільськогосподарських угідь адміністративної області становить 1,66 млн. гектарів, тому середнє значення площі максимальної концентрації сільськогосподарських земель в одного бенефіціара складатиме 132,7 тис. гектарів. Фактично такий поріг максимальної концентрації створює сприятливі передумови для подальшого зміцнення латифундій.

Допомагатиме такому зміцненню і плачевний стан більшості власників земельних паїв, багато з яких підуть продавати свою земельну власність вже в перші дні і тижні після запуску ринку сільськогосподарських земель. І чим більше буде бажаючих продати свою землю, тим меншою буде її ціна. Такі реалії ринку.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру


Друкувати
Найбільш популярні матеріали