Як оцінюють ситуацію в Україні представники бізнесуНастрої представників малого бізнесу в Україні в 2020 році істотно погіршилися. 44% підприємців вважають економічну ситуацію у країні катастрофічною і тільки 27% очікують поліпшення. Про це свідчать результати опитування «Індекс настроїв малого бізнесу» в рамках проєкту Unlimit Ukraine, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією в партнерстві з Mind.ua.

«2020 рік став справжнім випробуванням для бізнесу, передусім для малих підприємців. Цікаво, що і великі, і малі компанії практично одностайно оцінюють поточні умови ведення бізнесу — в 2,38 бала з 5 можливих. Однак ситуація для них все ж складається по-різному — в МСБ ще немає достатнього запасу міцності порівняно з великими гравцями. Тому малий бізнес сьогодні потребує посиленої підтримки звідусіль — від держави, медіа, суспільства, великого бізнесу», — заявила Ганна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.

Власний бізнес підприємці оцінюють вище, ніж економіку країни в цілому. Так, показник Індексу повернувся в негативну площину — впав до 2,38 бала з 5-ти можливих порівняно з 3,07 балами в 2019 році. Такі показники є найнижчими за всю історію дослідження з 2017 року (показники нижче 3 балів вважаються негативними, від 3 до 4 балів — нейтральними, вище 4 — позитивними).

Порівняно з попередніми роками майже вдвічі - до 24% з 42% - знизилася кількість підприємців, задоволених поточним станом справ. Відповідно зросла кількість незадоволених — від торішніх 29% до нинішніх 58%.

Погіршилися очікування підприємців. У 2020 році погіршилися не тільки настрої, а й очікування змін. Вперше за чотири роки очікування тільки на 10% перевищують оцінку поточного стану справ. Тільки 27% респондентів очікують поліпшення стану справ у бізнесі протягом найближчих 6 місяців проти торішніх 59%. 52% підприємців очікують, навпаки, погіршення.

Близько половини опитаних планують у наступному році зміни в штаті компанії - як у чисельності персоналу, так і в зарплаті. Хоча позитивні настрої все ж таки присутні - 18% планують збільшувати кількість працівників, а 23% запланували підвищення заробітної плати.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали