Банкіри вирішили прикрити президентську програму "Доступні кредити 5-7-9%"Однією з найбільш обговорюваних на фінансовому ринку новин у вівторок став гучний заклик деяких банків прикрити урядову кредитну програму "5-7-9%". Рік тому її ініціював Президент, а реалізував Кабмін через свій Фонд розвитку підприємництва. За цей час було видано 21,5 тис. кредитів на загальну суму 56,7 млрд грн.

А тепер в ЗМІ було опубліковано лист голови Форуму провідних міжнародних фінансових установ Олександра Пісарука (також він очолює Райффайзен Банк Аваль) на ім'я голови Нацбанку Кирила Шевченка з ініціативою щодо прикриття програми. Якщо бути точним, то пропозиція звучить так: "банківське співтовариство вважає за необхідне перейти до поступового обмеження реалізації програми "Доступні кредити 5-7-9%", починаючи з четвертого кварталу 2021 року і подальшого припинення або діючої трансформації існуючої з метою підвищення ефективності використання бюджетних коштів".

Головний аргумент Пісарука - велика частина пільгових кредитів для бізнесу видається не під нові проекти, а як рефінансування (щоб перекрити раніше видані більш дорогі кредити) і як антикризові для боротьби з наслідками коронокризиса. Зовсім трохи позик видається з інвестиційною метою, тобто під відкриття/розвиток нових виробництв і бізнесу.

Структура виданих кредитів на 56,7 млрд грн наступна:

на 28,9 млрд грн - антикризові кредити;
на 20,5 млрд грн - рефінансування;
на 7,3 млрд грн - під капітальні інвестиції.

У Кабміні уточнили, що головними отримувачами пільгових позик стало сільське господарство (45%), за ним йде торгівля і виробництво (25%), а далі переробка (17%) - такі ось три стовпи. А в регіональному розрізі більшість кредитів довелося на Львівську, Харківську та Київську області.

Ініціатива по прикриттю кредитної програми не отримала широкої підтримки в фінансовому співтоваристві.

"Вперше держава надала реальну підтримку підприємцям через незалежний і ефективний механізм банківської системи, виключила корупцію, забезпечила доступність допомоги і стимулювала розвиток сегмента МСБ. Завдяки програмі" 5-7-9%", вперше за багато років, в Україні відзначено значне зростання кредитних портфелів МСБ, що означає зростання бізнесу в цьому сегменті клієнтів і поступове виведення його з тіні", - заперечив публічно керівник дирекції по роботі з бізнес-клієнтами Приватбанку Євген Заиграев.

У той же час неофіційно його колеги визнавали, що урядова програма "5-7-9%" потребує перегляду критеріїв і спрощення вимог до бізнесу. Плюс багато говорили про необхідність зниження ставок. Адже ринкові ціни на банківські кредити просіли до 10-11%, тому урядову пропозицію в 9% річних більше не здається бізнесу таким же фантастичним, як рік тому.

Треба сказати, банкірів почули. Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що програму "5-7-9%" не згорнуть, а допрацюють, хоча не уточнив, коли зміни будуть представлені громадськості нові критерії. "Ми працюємо, щоб оновити програму і підтримати бізнес, який цього потребує", - запевнив він.

У той же час фінансисти відзначили і політичний підтекст публічної заяви Олександра Пісарука.

Олександр Писарук видав свою ідею про закриття кредитної програми не від очолюваного ним Райффайзен Банку Аваль, який акціонери, мабуть, забороняють вплутувати в політичні скандали. А від Форуму провідних міжнародних фінансових установ - це навіть не банківська асоціація, а всього лише дискусійна платформа. Причому, в її склад входять 12 банків з іноземним капіталом, більшість з яких не брали участі в урядовій програмі "5-7-9%", і не заявляли про плани в неї увійти:

1. Сітібанк;
2. Дойче Банк ДБУ;
3. ІНГ Банк Україна;
4. ПроКредит Банк;
5. СЕБ Корпоративний Банк;
6. УкрСиббанк;
7. Правекс-Банк;
8. Піреус Банк МКБ;
9. Альфа-Банк;
10. Кредитвест Банк;
11. Креді Агріколь Банк;
12. УкрСиббанк.

Друкувати
Найбільш популярні матеріали