Як уникнути колапсу бізнес-активностіФормування доходної і видаткової частин держбюджету є одним з основних завдань владного конгломерату, оскільки від цього напряму залежить як результативність фінансування публічного сектора і виконання завдань національної безпеки, так і стимулювання ділової активності. Водночас в останні роки бюджетний процес в Україні відзначається численними колізіями, які призводять до ряду структурних перегинів, що у підсумку підриває потенціал відновлення економічного зростання.

На своїй сторінці у Facebook український економіст Олексій Кущ стверджує, що «у випадку з податковим плануванням в масштабах держави, спочатку важливим є правильне бюджетування. Мова про плановий державний бюджет на найближчий рік.

Негативна діалектика у взаєминах «держава – платник податків» виникає в разі завищених планових надходжень від податків і відповідно – нереальних очікувань. Якщо чиновник щось запланував, він хоче це зібрати в державну казну. Від цього залежить його кар’єра і виставлені йому KPI.

Неадекватний план надходжень – це завжди адміністративний прес на бізнес, придумування нових податків з метою обов’язково зібрати бажане. У бюджеті на 2021-й рік була допущена технічна помилка: план по надходженнях від ліцензування грального бізнесу істотно завищили, включивши туди і супутні податкові збори.

У проекті бюджету на 2022-й рік ця помилка була виправлена: закладена цифра, більш наближена до реальності – 700 млн грн, хоча при правильних стимулах можна буде зібрати і в два рази більше.

Правильні стимули – це законопроект, який встановлює гармонійну податкову сітку, коли податки зростають у міру розвитку бізнесу і основні надходження забезпечуються за рахунок уже отриманого прибутку, а не за допомогою збору грошей на «вході».

Саме через те, що держава використовує весь спектр регуляторних інструментів і намагається максимізувати адміністрування податків на «вході» і маємо чітко виражену тенденцію зростання кількості збиткових підприємств, що негативним чином відображається на надходженнях податку на прибуток до Державного бюджету України.

Економіст

Друкувати
Найбільш популярні матеріали