DataLife Engine > Статті, Новини економіки > На скільки повинна знизитись ціна на бензин

На скільки повинна знизитись ціна на бензин


19-03-2020, 11:35. Разместил: Ekonomist
На скільки повинна знизитись ціна на бензинЕкономіка України характеризується високим показником енергоємності валового внутрішнього продукту і зниження цін на енергоносії надає можливості для підвищення ефективності.

Зокрема, ціна нафти на світовому ринку продовжує активно знижуватися. Закономірно, що має знижуватися вартість нафтопродуктів. Тим більше, що відбувається глобальне згортання ділової активності і відповідно падіння попиту на пальне у відповідності із класичними ринковими законами має супроводжуватися додатковим зниженням цін на продукти переробки нафти.

Зокрема, ціна нафти марки Brent вперше за 17 років впала нижче $ 26 за барель і досягла мінімуму листопада 2003 року. Настільки стрімке падіння сталося після заяви Саудівської Аравії про готовність підтримувати максимальний рівень видобутку – 12,3 млн б/д – кілька місяців. За нафту марки Brent готові заплатити $ 26,54 за барель, ціна на WTI впала до $ 23,37.

Україна в цьому плані залишається винятком з правила. Це пов’язано не так з тим, що наша країна імпортує 70-80% світлих нафтопродуктів, а з тим, що для українського роздрібного ринку нафтопродуктів закони ринку не писані.

На скільки повинна знизитись ціна на бензин


Рис. 1 Динаміка цін бензин марки А-95, дизельне паливо та нафту.

Як видно з рис. 1, у 2015-2019 роках при загальному падінні ціни на нафту марки Brent спостерігається стрімке зростання середньої вартості бензину та дизельного палива (ДП) на АЗС. Це віддзеркалення безпорадності державних органів, які мають контролювати антиконкурентні дії оптових та роздрібних продавців нафтопродуктів.

Зараз питання номер №1: як будуть діяти підрозділи Антимонопольного комітету України по відношенню до продавців нафтопродуктів, якщо останні на фоні стрімкого падіння вартості нафти продовжуватимуть паразитувати на ринку пального як і в попередні періоди і тим самим усугублятимуть й так надмірно напружену економічну ситуацію у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Потрібно зазначити, що девальвація гривні складає менше 10%, що не відповідає ситуації попередніх періодів коли ефект від зниження вартості нафти нівелювався зростанням курсу долара в Україні. Зараз гривня не девальвувала в 3,5 рази, разом із тим нафта Brent (CBY00) впала з 68 дол/бар в 2,8 рази. При цьому, лаговий період нових поставок складає біля місяця. Глобальна економічна криза почалася ще в середині лютого, тому ціни вже повинні знизиться від 5% мінімум. Але початок березня показав зниження тільки на 10 коп.

Василь Голян, директор Європейського аналітичного центру

Вернуться назад