Скільки часу триватиме подорожчання долараСезонні подорожчання долара і девальвація гривні великою мірою визначають ділову активність в базових секторах національного господарства. Знецінення гривні вигідне експортерам, особливо тим, які торгують сільськогосподарською сировиною. Цього року подорожчання долара відбулося раніше, ніж в попередні роки, що закладає додаткові ризики стосовно збереження фінансової стабільності в країні.

Цього року курс долара почав рости рівно з середини липня. Опустившись до 17-липня до 26,2 грн., долар почав рости і за наступні два тижні досяг на міжбанку показника 26,96 грн. А в обмінних пунктах курс американської валюти в перші дні серпня вже перевищував 27 грн.

У Нацбанку пояснюють «курсові коливання» кількома причинами. «Зокрема, це активне проведення компаніями операцій по перерахуванню дивідендів за кордон (з початку липня з цією метою було куплено майже 300 млн. дол. США) і вихід нерезидентами з ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) (з початку липня обсяг ОВДП у портфелях нерезидентів скоротився майже на 1,3 млрд. грн.)», – пояснює НБУ.

У числі інших причин фінансовий регулятор називає значні обсяги повернення ПДВ в кінці місяця, що значно зменшує обсяг вільного продажу валюти, а також збільшення попиту на готівкову валюту, «зокрема, з боку тіньового аграрного сектора в зв'язку з початком сезону».

Сезонне подорожчання долара, яке прогнозовано триватиме до кінця року, не несе значних ризиків для фінансової стабільності в країні, оскільки середньорічний курс долара закладений в законі про державний бюджет 2018 становить 29,3 грн. Натомість млява девальвація гривні буде підштовхувати платоспроможний попит населення та стимулюватиме експортерів нарощувати обсяги продажів.

Український журнал «Економіст»


Друкувати
Найбільш популярні матеріали