Західні бізнесмени оцінюють перспективи України позитивноЗахідні експерти та бізнесмени оцінюють перспективи України обережно, але все ж позитивно. А великі компанії та інвестфонди не припиняють свої проекти в країні, незважаючи на військовий конфлікт з Росією.

Про це йдеться в статті, опублікованій в газеті Financial Times.

Журналісти видання наводять приклад Андрія Ставніцера. Співвласник компанії ТІС ("Трансінвестсервіс"), найбільшого приватного портового оператора в Україні зі штатом близько 4 000 осіб, що зараз розвиває проект SD Capital. Це інвестиційний фонд, що привертає інвесторів в зростаючу на 3,8% в рік українську економіку.

Ще один його проект - зерновий термінал для експорту 5 млн тонн зерна в рік. Термінал Ставніцер будує спільно з найбільшим американським імпортером сільськогосподарської продукції Cargill. У проект залучено 150 млн доларів інвестицій, в тому числі від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Міжнародної фінансової корпорації (МФК).

Ставніцер також створив спільне підприємство з DP World, світовим портовим гігантом. Українська компанія оперує буксирами в Чорному морі. Ставніцер називає цей проект "першим кроком до великого співпраці".

Фонд SD Capital націлений на портфельні інвестиції. "Ми можемо в буквальному сенсі взяти інвестора за руку і супроводити через перешкоди корупції і бюрократію української судової системи до точки, де проекти насправді реалізуються. Тому ми називаємося SD - Shuttle Diplomacy", - заявив Ставніцер.

"Ми підписали угоду про створення спільного підприємства з Cargill, коли на вулицях Києва стріляли", - сказав він, маючи на увазі революцію 2014 року проти режиму Віктора Януковича.

Незабаром після цього завод з переробки насіння соняшнику Cargill в Донецьку був захоплений підтримуваними Росією бойовиками. Це, однак, не зупинило американську компанію від подальших інвестицій в Україну. "Війна - не найбільший ризик з точки зору іноземних інвесторів. Набагато більше уваги вони приділяють ризиків, пов'язаних з недосконалістю судової системи", - підкреслив Ставніцер.

Нове покоління управлінців і топ-менеджерів в Україні підкреслює, що іноземні інвестори потребують локальної експертизи і ретельної перевірки, зазначають журналісти Financial Times. Повчальний приклад - агрохолдинг "Мрія". У 2007 році іноземці інвестували в одну з найбільших сільськогосподарських компаній України, але в підсумку потрапили в багаторічні юридичні суперечки і процес реструктуризації боргу. В цьому році компанія була продана.

"Як країна, що розвивається, Україна залишається привабливою для тих інституційних інвесторів, які можуть дозволити собі функціонувати в умовах більш високих ризиків", - зазначив Віталій Майнаровіч, корпоративний юрист і фондовий фахівець компанії CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

Компанія SD Capital вже привернула 50 млн доларів з 150-200 млн доларів, на які компанія націлена. Ключовий фокус інтересу SD Capital - сільське господарство та переробка харчових продуктів.

Інші галузі також цікаві для інвесторів, продовжують журналісти газети. Олена Кошарна, виконавчий директор Horizon Capital, стверджує, що IT і виробництво вже розглядаються як "гарячі" сектора, а електронна торгівля, охорона здоров'я та відновлювальна енергія стають все більш цікавими. У Horizon Capital інвестовано 800 млн доларів, більшу частину яких вклали 40 американських і європейських компаній.

"Свідомі інвестори усвідомлюють можливості України, які ґрунтуються на її конкурентні переваги в мізках, руках і зерні", - говорить Кошарна.

У статті також йдеться про ризики інвестування в Україну. Серед них - потенційна зміна влади на майбутніх виборах і анексія Криму, через яку Москва дестабілізує торгові потоки в українські порти Азовського моря.

Незважаючи на близькість України до Росії, Амін Раджан, генеральний директор Create-Research, вважає за можливе направляти в українську економіку до 0,2% портфельних розміщень. За його словами, нові бізнеси, очолювані поколінням перспективних підприємців, допоможуть залучити інвестиції в країну.


Друкувати
Найбільш популярні матеріали